فیلم

نقد و بررسی «آلیس در سرزمین عجایب»

«آلیس در سرزمین عجایب» (2010) فیلمی است که در آن جلوه های CGI حکومت می کنند. یک شاهکار است. شخصیت‌ها به خوبی تعریف شده‌اند، بازیگران نقش‌های خود را بسیار خوب بازی می‌کنند و فیلم با سرعت بسیار خوبی حرکت می‌کند و شما را مجذوب خود می‌کند.

تیم برتون یک فیلمساز چیره دست است و اکثر فیلم های او از بالاترین کیفیت برخوردار هستند . در این فیلم او داستان ماجراهای آلیس در سرزمین عجایب را مرور می کند و اگرچه ممکن است اتفاقات این فیلم داستان های قبلی را منعکس کند، اما این کتابی نیست که لوئیس کارول در ابتدا نوشته است.

آلیس (با بازی میا واشیکوفسکا) اکنون 19 ساله است و از زمانی که دختر جوانی بود، رویاهای عجیب و غریب او را تسخیر کرده بودند. او دختری بسیار تخیلی است و پدرش همیشه تخیل او را تشویق می کرد، با این حال پدرش اکنون مرده است و انتظار می رود که او در سن 19 سالگی یک خانم انگلیسی مناسب شود، بنابراین برای ازدواج با لرد هانریش به یک مهمانی برده می شود.

از همان ابتدا می‌توانیم ببینیم که او یک دختر اشرافی انگلیسی معمولی نیست و نمیتواند به دروغ و ریا رفتار کند، اما او می تواند ببیند که انتخابی که باید انجام دهد بقیه زندگی او را تحت تأثیر قرار می دهد.

در حالی که در مهمانی است، چشمش خرگوشی را می گیرد و به دنبال او در چاهی می افتد و وارد سرزمین عجایب می شود.

آلیس با دوستان خود به عنوان کلاه دوز دیوانه (جانی دپ)، خرگوش سفید (صدای مایکل شین)، گربه چشی (استیون فرای)، کاترپیلار آبی (صدای آلن ریکمن) متحد می شود.  او برای پایان دادن به سلطنت وحشت ملکه سرخ (هلنا بونهام کارتر) که با کمک Knave of Hearts (کریسپین گلاور) با خواهرش ملکه سفید (آن هاتاوی) برای پادشاهی می جنگد، وارد نبرد می شود.

در حالی که داستان اصلی یک داستان سطحی بود که برای کودکان نوشته شده بود، برتون آن را به یک داستان فانتزی واقعی تبدیل کرده است. به محض اینکه آلیس از درخت بیرون می آید و وارد Underland می شود، بلافاصله شاهد لمس تیم برتون با این داستان، با قلمروهای عجیب و خارق العاده ای هستیم که مشخصه فیلم های اوست.

این فیلم یک جست و جوی فانتزی است، به این دلیل که تلاشی که آلیس انجام می دهد بازتابی از تلاش او برای درک اینکه او کیست و نقش او در جهان چیست، است.

در حالی که وقایع Underland (نام سرزمین عجایب) در چند روز اتفاق می‌افتد، تنها پنج دقیقه در دنیای واقعی می‌گذرد، اگرچه در این پنج دقیقه است که آلیس می‌یابد او کیست. او شروع به انکار سرنوشت خود می کند و سپس می فهمد که تنها کسی که سرنوشت او را در دست دارد، خودش است.

ما این را در حالی می بینیم که فیلم با شکوه تمام می شود. آزادسازی Underland پایان فیلم نیست. آلیس به دنیای واقعی باز می گردد، و در حالی که برخی ممکن است از بازگشت به همان دنیای خسته کننده قدیمی مأیوس شوند، آلیس اینگونه نیست و آنچه را که می آموزد به کار می گیرد.

او در قلب خود یک ماجراجو است، نه یک خانم انگلیسی. آرزوی او این است که به دنیا سفر کند و رویای پدرش که سفر به تمام جهان است را دنبال کند.

او تصویر قهرمان را حفظ می‌کند، زیرا فیلم با حرکت او با سوار شدن به کشتی،و رفتن به چین، جایی که بدون شک با ماجراهای جدید زیادی روبرو خواهد شد، به پایان می‌رسد.

این فیلم تیم برتون اقتباسی از رمانی کلاسیک به همین نام اثر لوئیس کارول، لطافت خاص کارگردان در خلق جهان‌های عجیب و غریب و شخصیت‌های عجیب را ثابت می‌کند.

بیشتر جذابیت و شوخ طبعی از داستان اصلی در این نسخه خاص باقی مانده است. طرح شگفت انگیز یک سرگرمی خالص و با فیلمنامه جالب بر اساس شخصیت های خلق شده توسط لوئیس کارول است.

طراحی تولید بی نظیر، پر از جلوه های دیجیتال با صحنه های چشمگیر و تصاویر پرمعنا است. موسیقی تکان دهنده کاملاً متناسب و فیلمبرداری رنگارنگ توسط داریوش ولسکی است.

ما می دانیم که جانی دپ هر بار که در فیلمی از تیم برتون بازی می کند چقدر می تواند عجیب و غریب شود و جالب است که شخصیت آلیس در سرزمین عجایب تفاوتی با دنیای واقعی ندارد و بی قراری او با کمک دوستانش برطرف می شود.

نسخه تیم برتون از محیط‌های سرزمین عجایب فوق‌العاده، با تخیل خلق شده، جزئیات رنگارنگ زیادی دارد و به نمایش جان می‌دهد. قلعه ها شیک و پیچیده طراحی شده اند. این موجودات عموماً نسخه های زنده (CG) نسخه انیمیشن قبلی دیزنی هستند و دیدن آنها حتی عجیب تر و سرگرم کننده تر است.

این فیلم برنده جایزه اسکار بهترین کارگردانی هنری و بهترین طراحی لباس شد. دنباله این فیلم با نام «آلیس آنسوی آینه» در سال 2016 منتشر شد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا