فیلم

نقد و بررسی «سه احمق»_عنوانی مسخره اما محتوایی پر بار

مانند بسیاری از فیلم های هندی، این یک فیلم بسیار بسیار طولانی با مدت زمان تقریباً سه ساعت است . از آنجایی که «3 احمق» فیلم بسیار بسیار خوبی است، طول آن دوست داشتنی است.

این فیلم از فیلم های بسیار پرفروش هندی است و در لیست 250 فیلم برتر جهان با امتیاز 8.4 از 10 قرار گرفته است.

با این حال، چیزی که باید بدانید این است که تعیین ژانر فیلم واقعاً آسان نیست. بسیاری از آن یک کمدی است، اما همچنین دارای لحظات تلخ بسیاری است ، برخی از لحظات وجودی که در آن آنها معنای زندگی و کار را کشف می کنند و همچنین یک فیلم لطیف درباره دوستی است.

و همانطور که بسیاری از مخاطبان فیلم را دوست داشتند، مردان فیلم از گریه کردن نمی ترسند – چیزی که به ندرت در فیلم های وسترن می بینید.

چیزی که در مورد فیلم فوق العاده است این است که شما را تکان می دهد، به شما امید می دهد. این یک فیلم ساده است، اما پیامی همیشگی دارد.

این فیلم نه تنها اشتباهات سیستم آموزشی را نشان می دهد، بلکه نشان می دهد که حقیقت چگونه باید باشد. که زندگی در واقع یک مسابقه نیست. نشان می دهد که این امر توسط سیستم آموزشی به ما تحمیل شده است.

رانچو، شخصیت ما که در هر فرصتی با نظم مخالفت می کند، نمی تواند در مورد ایده های جدید صحبت نکند، در مورد نمرات مدرسه صحبت نمی کند. چون برای یادگیری به مدرسه می رود، نه برای دیپلم، به دانستن معنا اهمیت می دهد، نه حفظ کردن، نمی گوید «آنچه در مدرسه یاد می گیرم در مدرسه می ماند»، آنچه را که یاد می گیرد در زندگی روزمره به کار می گیرد.

نمایش جدی، غم انگیز و احمقانه، اغلب همزمان اما بسیار بسیار خنده دار و جذاب، زیرا دانشجویان مهندسی در یک کالج هندی در نهایت به همان اندازه که یاد می گیرند به آنها تدریس می کنند.

چه کسی می تواند با تمایز بین آموزش و یادگیری مخالف باشد در حالی که شکاف قابل توجهی را که بین این دو پس از تماشای آن تشخیص می دهد. چه کسی است که کسانی را که آرزو و اشتیاق دارند از دنبال کردن رویاها و اهداف خود منصرف کند.

3 احمق اثر راجکومار هیرانی دنیای سینمای بالیوود، یک کمدی-درام است که شبیه هیچ فیلم دیگری نیست، طولانی و دیوانه کننده است اما هرگز شما را نا امید نمی کند و بسیار احساسی است.

سه تا از دوست‌داشتنی‌ترین شخصیت‌ها و بینشی نسبت به فرهنگ هندی‌ها و والدینشان در اختیار ما قرار می‌دهد. به ندرت پیش می‌آید که یک کمدی اینقدر مغز باشد و فرصت‌ها را در ذهن داشته باشد، در حالی که عنوانی داشته باشد که حتی برای نمایش مسخره بازی هم مناسب نباشد.

شخصیت‌های «سه احمق» فرهان قریشی (آر. ماداوان) جاه‌طلب اما بی‌نقص هست، راجو رستوگی ترسناک (شارمان جوشی)، و اعجوبه‌ی مرزی، رانچو، شامالداس چنچاد (عامر خان)، سه دوست صمیمی که در کالج مهندسی امپراطور_ یکی از معتبرترین کالج های هند است که تنها بهترین ها در آن پذیرفته می شوند_ تحصیل می‌کنند.

پسران جوان در حال حاضر با برخی از بزرگ‌ترین چالش‌های زندگی روبرو هستند، همه آن‌ها رشته مهندسی را دنبال می‌کنند در حالی که تنها کسی که به نظر می‌رسد به مهندسی علاقه دارد رانچو است.

فرهان به خاطر پدر سخت گیرش مجبور شد در این رشته مهارت پیدا کند و راجو با این هدف که خانواده اش را از فقر بیرون بیاورد، با قبوض گران سلامتی پدرش، مادر شکننده اش و ناتوانی خواهرش برای ازدواج، به دنبال این رشته است.

اما رانچو در حال تحصیل است زیرا احساس می کند که باید به دنبال اشتیاق بود و از آن شغل ایجاد کرد، بنابراین احساس بدی نمی کند.

اگر مشتاق و وقف کار خود باشید، موفقیت شما را خواهد یافت – با این حال این تنها یکی از اخلاق و بینش های بی شماری است که «سه احمق» به بیننده خود ارائه می دهد.

این فیلم مشکلات آنها را در کالج به صورت فلش بک به تصویر می کشد، با نمونه هایی در حضور فرهان و راجو در جستجوی دوستشان رانچو که ناپدید شده و چندین سال است از تماس اجتناب کرده است.

با این حال، این فیلم فلاش بک معمولی شما نیست. از این روش بسیار به نفع خود استفاده می کند و شبیه یک روایت در یک روایت نیست. هر دو داستان را به خوبی مهر و موم می کند، اما بیننده را قبل از اینکه به آن پایان ها برسد، از طریق رویدادهایی که به دقت ساخته شده اند، به یک سواری از احساسات می برد.

یکی از مشکلات آنها در کالج، استاد/رئیس پردیس، ویرو ساهاستربوده (بومان ایرانی) است که وقتی پشتش را برمی‌گردانند، این سه نفر با تحقیر به او «ویروس» می‌گویند.

ویروس سختگیر است و غالباً نسبت به مشکلات دانش‌جو بی‌تفاوت است، که به فیلم اجازه می‌دهد تا موضوعی تاریک را بررسی کند که فرض می‌شود یک کمدی جرأت نمی‌کند با آن شوخی کند و آن موضوع خودکشی جوان هندی است.

جوان پدرش سکته کرد که باعث شد ماه‌ها نتواند روی تحصیلات تمرکز کند و به شدت عقب بماند. ویروس به شدت نسبت به پرونده او بی مهر است، و او را از تمدید پروژه ای که به طور غیرواقعی روی آن سخت کار می کند، اما نمی تواند کامل کند، محروم می کند.

3 احمق‌ همچنین این ایده را به ما می‌دهد که به بسیاری از کودکان هندی گفته می‌شود که در زندگی چه شوند و از اکتشاف یا حتی جاه‌طلبی شخصی دلسرد می‌شوند.

نمایش یک تلاش فوق العاده و ارزشمند در دنیای فیلم بازیگران آن به زیبایی برای نقش‌هایشان مناسب هستند، با کمک فیلمنامه‌ای به قدری انسانی و واقعی که واقعاً باورش سخت است، و از طریق فیلم‌برداری زیبا و زنده به تصویر کشیده شده‌اند تا در مجموع بسته‌ای زیبا را به ما ارائه دهند.

این فیلم که بر اساس رمان پرفروش « Five Point Someone» نوشته چتان باگات در سال 2009 ساخته شده است به سیستم آموزشی کنونی در هند می‌پردازد که آیا گرفتن نمره بیشتر و نمرات درخشان بهتر از کسب دانش است و همه چیز مفیدتر از درک آن است.

3 احمق به عنوان دانشجوی مهندسی ملاقات می کنند، دوستان مادام العمر می شوند اما توسط  سرنوشت از هم جدا می شوند. همچنین پرداختن به مسائلی مانند خودکشی و فقر و البته سیستم کاست به اندازه کافی جسورانه است و با اجرای فوق‌العاده عامرخان به عنوان «احمق» که دو نفر دیگر را می‌پرستد و طبیعتاً به دشتی کاملاً بالاتر برده می‌شود.

در حالی که این فیلم به طور کلی سبک دل است، به شدت به استرس های ظاهرا وحشتناک دانشجویان هندی می پردازد.

3 احمق نه تنها سرگرم کننده است، بلکه روشنگری هم می کند. 3 احمق آینده نگر است، باعث می شود ریشه های خود را به یاد بیاورید. این نوید بسیاری از خنده ها و همچنین پیامی دلگرم کننده را می دهد.

فیلم های زیادی وجود دارد، اما تعداد کمی از آنها در حافظه شما حک شده و دارای ارزش یادآوری هستند. 3 احمق یکی از آن فیلم هاست. بی‌تردید و غیرقابل انکار، این سفر عامر-مدهوان-شارمان ارزش دارد.

این فیلم فوق‌العاده الهام‌بخش است، به‌ویژه برای کسانی که در دبیرستان‌ها و کالج‌ها در حال مبارزه یا زنده ماندن هستند.

اگر زندگی در مناطق فقیر آسیا را تجربه کنید، متوجه خواهید شد که آموزش عالی چه نقش مهمی در زندگی آنها دارد. آنها با فشار زیاد خانواده و جامعه، انتظار و اهمیت زیادی برای ثبت نام در کالج قائل هستند و قصد دارند با تحصیلات عالی، فقر را کنار بگذارند. دیپلم برای آنها همه چیز است. بنابراین، طرحی که در آن مرد پس از از دست دادن شانس فارغ التحصیلی خودکشی کرد منطقی است.

در هر صورت، می توانیم بگوییم 3 احمق پیامی به والدین جوانان هندی است و آن این است که از اعمال فشار بر جمعیتی که قبلاً تحت فشار قرار گرفته اند، دست بردارید.

چندین مقاله این نکته را بیان می کند که خودکشی نوجوانان هندی جزو یکی از بالاترین نرخ های خودکشی هستند و بسیاری از والدین فشار، وظیفه و مسئولیت غیرواقعی را تا حد فروپاشی جسمی و روانی بر آنها وارد می کنند.

به شما آزادی غیرقابل تغییر داده می شود تا فرزندان خود را با روشی که انتخاب می کنید بزرگ کنید، اما هر روشی کامل نیست، و زمانی که روش شما یکی از روش هایی باشد که منجر به خودکشی، مشکلات روانی و تداوم ترس و اضطراب در ذهن ها می شود بهتر است روش های خود را مجدداً ارزیابی کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا