فیلم

نقد و بررسی «Pk»_وقتی می گوییم خدا می داند کجاست..خدا کجاست؟

بیایید به سینمای هند یعنی بالیوود برویم جایی که آثار درخشان کم ندارد و در سراسر جهان طرفدار دارد.

بعد از 3 احمق در سال 2009 که بسیار محبوب شد، پنج سال وقفه طول کشید تا Pk بیاید، فیلمی که به پرفروش ترین اثر در هند تبدیل شد و همچنین جز 250 فیلم برتر سینمای جهان قرار گرفت.

اما آیا این به اندازه کافی عمل می کند تا به وعده خود عمل کند؟ کارگردان ما را ناامید نکرده است. عامر خان (امیر خان) این بار در Pk سنگ تمام گذاشته و تمام تلاش خود را برای نقشش به کار گرفته است.

خلاصه داستان PK : داستان با پی‌کی (عامر) شروع می‌شود که اتفاقاً یک بیگانه است که برای مطالعه انسان‌ها و سبک زندگی به زمین می‌آید. اما پس از رسیدن، دستگاه ردیاب خود را گم می کند که از طریق آن باید با سفینه فضایی خود ارتباط برقرار کند. بدون دانستن زبان، مردم، پی کی روزهای سختی را سپری می کند و  از یک مجری تلویزیونی در حال شکوفایی کمک می گیرد و بعداً در مورد دین و ترس از خدا می آموزد.

عامر که در نقش یک بیگناه (نقشی که کاملاً به عامر می‌آید) بازی می‌کند، بیش از هر بازیگری با بیان خود صحبت می‌کند. برعکس، آنوشکا (مجری تلویزیون) نقش مهمی را در انجام تمام تلاش خود برای بهبود طنز بازی می کند. سانجی دات (دوست پی کی) که در بخش هایی ظاهر می شود نیز فوق العاده است.

فیلمنامه بسیار باشکوه است. دیالوگ های پی در پی با دقت و مهارت بسیار نوشته، مبله و جلا داده شده است. موسیقی آنکیت تیواری با فیلم های قبلی این کارگردان تفاوتی ندارد، آنها کاملاً مناسب هستند و دست به دست هم می دهند تا این اثر را تولید کنند.

PK (پی کی) فیلمی است که با خلاقیت خود در ایجاد موفقیت آمیز فضای طنز و شور و نشاط هر دقیقه شما را سرگرم می کند. این فیلم از طریق قهرمان احمق خود سوالاتی می پرسد، اما تلاشی برای ارائه پاسخ های ساده و مطلق ندارد و این باعث می شود همه چیز برای مخاطب موثرتر باشد.

PK یک ماجراجویی است که شما را از ته دل می خنداند، باعث می شود احساس کنید که قلب شما شکسته است و باعث می شود یاد بگیرید که رها شوید و همزمان پیامی را منتشر می کند.

اگر در مجاورت خود افرادی با تفکرات ارتدوکس یا افرادی دارید که به باورهای کور مذهبی سوق داده می شوند یا پیرو دین هستند، PK فیلمی برای آنهاست. البته ناگفته نماند که تماشای آن برای همه ضروری است.

سبک کارگردان راج کومار هیرانی در به تصویر کشیدن یک موضوع جدی روی یک نت سبک با تاپینگ های طنز باز هم است. داستان فقط برای حمایت و کشف ایده اصلی فیلم است اما جالب است.

این فیلم یک قطعه چند موضوعی است که ما به عنوان انسان (مهم نیست اهل کجا هستیم) باید به دنبال پاسخ آن باشیم. شخصیت های اصلی فیلم بسیار رسا هستند و محتوای آن را به نحو موثری بیان می کنند.

پایه و اساس این فیلم مبارزه کسی برای کنار آمدن با وعده های نافرجام دین است و واقعا خنده دار است. مردم برخی از برجسته‌ترین انتقادها از اعمال مذهبی در فیلم را تشویق می‌کردند – نه به این دلیل که ضد دین بودند – بلکه به این دلیل که طرفدار انسان بود.

در واقع این فیلم به خرافات دین می پردازد و از آن انتقاد میکند.

لحظات واقعاً خنده‌داری در این فیلم وجود دارد، مانند تلاش عامر برای آوردن شراب به مسجد، همه تماشاگران را به خنده انداخت. باز هم، نه به این دلیل که مسلمانان را مسخره می‌کرد، بلکه به این دلیل که شخصیت PK چقدر بی‌خبر است.

PK بزرگترین دستاورد حامل عامر خان و راجو هیرانیس است. بازیگری و بیان عامر مستحق جایزه اسکار است. فیلم همه چیز دارد. احساس، درام، کمدی، پیام که در لغت به معنای کمال است. PK سخت‌ترین شخصیت نه تنها برای عامر خان، بلکه برای هر کسی در صنعت بالیوود بود.

نه تنها عامر، بلکه آنوشکا شارما و سانجی دات کار بسیار خوبی از شخصیت خود انجام دادند که هیچ کس نمی توانست انجام دهد. سوشانت راجپوت نیز به خوبی کاراکتر خود را انجام داد.

PK سؤالاتی را در مورد خدا و دین ایجاد می کند. این فیلم پیامی اخلاقی و همچنین پیامی هولناک دارد که این دنیای خدایی را که ما در آن زندگی می‌کنیم، مبهوت خواهد ماند. داستان هیرانی لحظاتی از شادی ناب، عاشقانه های لطیف، آهنگ های خوش آهنگ و درام سخت را ارائه می دهد.

نیمه اول فیلم بر جنبه کمدی تمرکز دارد. بازی امیرخان مثل همیشه درخشان است. هر کسی که این داستان را نوشته است، به ایده اصلی آن فکر کرده است، زیرا فکر برانگیز بود و سعی می کند ریشه شر را در جامعه مذهبی ما درهم بشکند.

اما لایه‌های بالای داستان مانند هر فیلم هندی دیگری بود، با همان درام احساسی ، داستان عاشقانه، مرد شیطانی که مورد تمسخر قرار می‌گیرد و غیره. بنابراین فیلم نمی‌توانست خیلی عمیق شود. نتوانست تمام پتانسیل خود را ارائه دهد، اما در هر لحظه از داستان احساس بی حوصلگی نمی کنید. آهنگ ها درست در جای خود هستند و حال و هوای خوبی ایجاد می کنند.

این فیلم همچنین به شما کمک می کند تا متوجه شوید که جامعه هند چقدر رنگارنگ، زیبا و در عین حال پیچیده است.

داستان نسبتاً جالبی دارد. بیگانه PK (امیر خان) در راجستان فرود می آید و ارتباط خود را با سفینه فضایی از دست می دهد و بنابراین سعی می کند به تنهایی روی زمین زنده بماند.

اما منش و عطش او برای شناخت این سیاره جدید به زیر سؤال بردن مقدمات اساسی ادیان منجر می شود. در اواسط این سفر او با دوست خوب بهیراو سینگ (سانجی دات)، جاگو (آنوشکا شارما) آشنا می شود.

عامر خان عاقلانه به سادگی برجسته است و بازی روشمند او در هر فریم ستودنی است. او هرگز از شخصیت خارج نمی شود و تأثیر عاطفی او در اوج عالی است. آنوشکا شارما با وجود نیمه کاره بودن نقش و حضور عامر موفق می شود اثری ماندگار از خود بر جای بگذارد.

چیزی که PK را بسیار درخشان می کند، داستانی است که موضوعات بسیار جدی را در بر می گیرد و آنها را به گونه ای برای مخاطب به تصویر می کشد که مخاطب فقط می تواند بخندد و وقتی در صحنه های جدی نمی خندد، کاری که انجام می دهد بازتاب است.

این فیلم شما را به فکر وا می دارد. PK هر دو نوع مخاطب را برآورده می‌کند، اول مخاطبی که فقط می‌خواهد از وقت خود در حین تماشای فیلم لذت ببرد، و دیگری، که می‌خواهد فیلم معنا پیدا کند و او را به فکر وادار کند و می‌خواهد چیزی از آن بیاموزد.

این یک فیلم بسیار به موقع منتشر شده است زیرا حمله تروریستی ویرانگر چند روز پیش از اکران آن در سال 2014 در پاکستان رخ داد.

«PK» یکی دیگر از فیلم‌های هندی فوق‌العاده است که داستانی خنده‌دار و تأثیرگذار از معصومیت، دوستی و عشق دارد. PK سوالات بی گناهی می پرسد که مخالفانش را خلع سلاح می کند و آنها را به فکر فرو می برد.

علاوه بر این، یک انتقاد قوی به شارلاتان ها و رهبران مذهبی دروغین است که پیروان خود را برای گرفتن پول آنها دستکاری می کنند.

کارگردان یک خط داستانی غیرمعمول ارائه کرده است و در حالی که ارائه غنی بود، روایت کاملاً جذاب بود. دیالوگ ها خوب نوشته شده بود. فیلمبرداری نقطه قوت اصلی این فیلم بود. ویرایش واضح بود لباس‌ها به خوبی طراحی شده بودند تا با پس‌زمینه مطابقت داشته باشند در حالی که بخش هنری با شکوه بود.

PK این احساس را در شما ایجاد می کند که انگار به کودکی نگاه می کنید که برای اولین بار در دنیا معرفی شده است اما هوشیاری دارد. موضوع اصلی فیلم یا اصطلاحاً “پیام قوی” قبلاً توسط فیلم های زیادی اقتباس شده است، اما PK از آنها بسیار متمایز است.

اگر یک انسان گرا هستید، اگر مذهبی هستید، اما از اینکه افراد کلاهبردار از طرف دین و ایمان شما صحبت می کنند ناامید هستید – این فیلم را ببینید. شما ناامید نخواهید شد.

وقت آن رسیده است که کسی چیزی را بگوید که همه ما به آن فکر می کردیم.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا