فیلم

نقد و بررسی “Knives Out”_داستانی کلاسیک در دنیای مدرن

این یک داستان لذت بخش با بسیاری از عناصر کلاسیک whodunnit است.

Knives Out واقعاً یک داستان کلاسیک از نوع خود است که در دوران مدرن اتفاق می افتد و دنیل کریگ حتی نقش یک شخصیت بسیار واضح از نوع هرکول پوآرو را بازی می کند.

طنز و خودآگاهی بیشتری نسبت به بسیاری از آن داستان های کلاسیک وجود دارد، اما هرگز در حدی که از پیچ و تاب ها و رازها دور شود نیست و چند چرخش خوب وجود دارد.

در واقع یکی از بزرگترین رازها در اواسط فیلم فاش می شود که در واقع باعث می شود زمان را بررسی کنید و با خود بگویید آیا پایان فیلم نزدیک شده است اما نه،فقط فیلم در پیچی می رود که شما پیش بینی نمی کردید و مسیر کل ماجرا تغییر داده میشود.

جانسون راز بزرگی را در روح کلاسیک ساخته است. لذت آن نیز این است که تعداد زیادی پیچ و تاب وجود دارد بدون اینکه احساس کنید زیاده روی می شود. به این ترتیب می‌توانید چند پیچ ​​را پیش‌بینی کنید. این یک فیلم سرگرم کننده کلاسیک در نوع خود است.

ویرایش عالی و موسیقی فوق العاده جوی – همه با کارگردانی استادانه به هم گره خورده اند. احتمالاً یکی از سرگرم‌کننده‌ترین سرگرمی‌هایی است که در یک نمایش دارید و طرفداران آگاتا کریستی و داستان‌های معمایی قتل قدیمی، چیزهای زیادی را در اینجا دوست خواهند داشت .

آگاتا کریستی واقعاً بااستعدادترین و درخشان ترین نویسنده داستان نویسی بود که تا به حال زندگی کرده است، و  آثار او امروزه الهام بخش دیگر نویسندگان و فیلمسازان است.

بیش از چهل سال پس از مرگ او هنوز اقتباس‌های زیادی از کار اصلی او وجود دارد، اما با «Knives Out» (به فارسی: چاقوکشی)، نویسنده/کارگردان، ریان جانسون تلاش می‌کند تا کاری کاملاً متفاوت داشته باشد.

کاملاً واضح است که جانسون از تمام علائم تجاری معمولی و اسب‌های سرگرمی کریستی الهام گرفته است و او به افسانه‌ای‌ترین شخصیت‌ها و تنظیمات مورد علاقه کریستی ادای احترام می‌کند، اما طرح “Knives Out” کاملاً جدید است و مستقیماً برای نمایش فیلمنامه نوشته شده است.

یک معمای قتل قدیمی خوب در عمارت عظیم یک خانواده ثروتمند، مملو از افراد عجیب و غریب که هر کدام رازهای کوچک کثیف دارند، پیچیدگی های داستانی پیچیده، شاه ماهی های قرمز مداوم که عملاً حدس زدن را غیرممکن می کند، و یک افسانه است. کاراگاه دانا اما کمی عجیب و غریب به آرامی سرنخ ها را کشف می کند.

دنیل کریگ در نقش بنوا بلان، یک کارآگاه خصوصی با لهجه ای عجیب و غریب و تک خطی های عجیب و غریب، کاملاً فوق العاده است که توسط فردی ناشناس استخدام شده است تا به عمق مرگ عجیب و ناگهانی پدرسالار هارلان ترومبی بپردازد.

به نظر می رسد خودکشی باشد، اما به معنای واقعی کلمه همه اعضای حریص از نسل هارلان انگیزه ای برای کشتن داشتند و – همچنین در سنت لذت بخش آگاتا کریستی – طرح حتی پس از خواندن وصیت نامه عمیقتر می شود.

چاقوکشی

فاش کردن بیش از حد در مورد طرح زیاده روی است، اما مطمئن باشید که طراوت و مبتکرانه، جذاب و همچنین طنزآمیز، پیچیده اما به طور همزمان سبک سر و 200% سرگرم کننده است.

بازیگران فوق العاده هستند. کریگ به وضوح از به تصویر کشیدن یک قهرمان که کاملاً مخالف شخصیت جیمز باند او است لذت می برد و در خانواده ترومبی منحصراً استعدادهای بزرگی مانند جیمی لی کرتیس، مایکل شانون، تونی کولت، کریستوفر پلامر و دان جانسون وجود دارد.

“Knives Out” شاید کمی بیش از حد طولانی باشد، اما هرگز خسته کننده نیست، و بسیار خوب توسط رایان جانسون کارگردانی شده است.

می توانید کاملاً جذابیت آن را درک کنید و اینکه چرا اینقدر با استقبال روبرو شد، زیرا به نظر فیلمی خوب ساخته شده، با بازی خوب و هوشمندانه ای بود که نشان می دهد کارگردان، ریان جانسون، استعداد فوق العاده ای در خود دارد.

«Knives Out» پتانسیل این را داشت که حتی بهتر از آنچه بود باشد. اگر سرعت راه حل نهایی را کاهش نمی داد (یک راه حل مناسب پیچیده که کمی سریع توضیح داده شده است) فیلم بهتری می شد.

«Knives Out» عالی به نظر می‌رسد، پر از رنگ‌های جوی، مکان‌های زیبا (داخل خانه به‌ویژه )، عکس‌برداری شیک و با ظرافت ویرایش شده است. امتیاز ناتان جانسون بدون احساس استفاده بیش از حد یا امتیاز بیش از حد، تهدید و انرژی است. جانسون با علاقه آشکار به ژانری که ارسال می شود، ماهرانه کارگردانی می کند.

این یک فیلمنامه هوشمندانه نیز هست که به ویژه در فیلم‌های معمایی قتل‌های هوشمند و محبت‌آمیز دهه 70 و توهین‌های باج‌آمیز با شور و مزه می‌درخشد.

داستان هرگز برای ما کسل کننده به نظر نمی رسد و حتی زمانی که همه چیز خیلی زود آشکار به نظر می رسید، برخی پیچش های غیرمنتظره مبتکرانه به وجود می آیند.

کاملاً می توان دید که جانسون چگونه تحت تأثیر نوشته های کریستی قرار گرفته است، که از همان ابتدای سکانس فوق العاده و با پدرسالار کریستوفر پلامر مشهود است.

شخصیت (نوعی از شخصیت ها که اغلب در کتاب های کریستی دیده می شود). نمونه ای خوب از چگونگی به ارمغان آوردن طراوت به یک ژانر بسیار آشنا که اغلب مورد بازدید قرار می گیرد، در حالی که راه حل نهایی بسیار هوشمندانه است اگرچه توجه کامل را می طلبد.

جدای از لهجه، کریگ با جدا شدن از تصویر باند خود کار بزرگی انجام می دهد و از کمدی بودن به شیوه ای لاکونیک لذت می برد. پلامر (RIP) کاملاً بازیگر است و در حالی که زمان نمایش او زیاد نیست، او نهایت استفاده را می‌کند.

آنا د آرماس یکی از سخت ترین نقش ها را بر عهده دارد و هیچ نشانه ای از اجباری گرفتن نقش در آن دیده نمی شود. جیمی لی کرتیس، تونی کولت، دان جانسون و مایکل شانون همه چیزهایی را که دارند به آن می دهند. اجرای مورد علاقه از ایوانز بود، او همچنین از تایپ کاست جدا شده بود، او هرگز اینقدر شوخ یا شور نبود.

“Knives Out” مانند رمان آگاتا کریستی است که در آمریکای امروزی و با شخصیت های آمریکایی اتفاق می افتد. اما این فقط ادای احترام به فیلم های سبک کریستی نیست، بلکه یک فیلم واقعا خوب و منحصر به فرد در نوع خود است.

فیلمی عالی که واقعاً تمام ویژگی‌های معمای قتل کلاسیک را دارد. داستان نسبتاً معمولی است، یک مرگ تکان دهنده وجود دارد، هر کسی انگیزه های خود را دارد، و تکه تکه حقیقت توسط یک کاراگاه جمع آوری می شود.

تنش در طول فیلم به خوبی حفظ می شود زیرا شما دائماً سعی می کنید حدس بزنید و تمرین کنید که این رمز و راز به کجا می رود، و حتی در انتها پیچشی که می آید هیچ کاری برای رها کردن آن تنش تا 1 دقیقه آخر فیلم انجام نمی دهد.

بسیار زیبا فیلمبرداری شده و به خوبی فکر شده است که به اندازه کافی خوب است. گروه بازیگران بزرگی که در میان اضافه کردن بخش‌های خنده‌دار در بسیاری از صحنه‌ها، بازی‌های بسیار خوبی انجام دادند.

“Knives Out” یک فیلم جنایی جنایی رازآلود است که با این مفهوم سرنخ بسیار سرگرم خواهید شد زیرا کارآگاه بنوا بلان (دانیل کریگ) سعی در حل یک قتل دارد. این نوع فیلم شما را به یاد قتل در قطار سریع السیر شرق می اندازد. اما کمی سرگرم کننده تر است.

کارگردانی رایان جانسون و فیلمنامه شوخ‌انگیزش باعث شده این فیلم ارزش دیدن داشته باشد. این سرگرم کننده است و در آن شگفتی ها، و پیچ و تاب و چرخش وجود دارد.

همانطور که اشاره شد داستان هارلن (کریستوفر پلامر) را دنبال می کند که پدرسالار است و دارایی زیادی دارد. پس از اینکه او به طور مرموزی مرده پیدا شد و تصور شد که این یک خودکشی است، یک محقق خصوصی بنوا بلان برای حل این معما استخدام می شود.

با این که خانواده اراده کرده و سهم خود را از دارایی و شرکت هارلن می خواهند. بلان معتقد است مظنونی وجود دارد که در خانواده است.

هالیوود سابقه طولانی در لهجه‌های احمقانه دارد و لهجه‌ای که دنیل کریگ به کار می‌گیرد، ساده است و به سادگی نیازی به آن نیست.

داستان خوب با ارائه خلاقانه و موثر است. فیلمنامه‌ای بسیار خوب نوشته شده با تمام پایان‌های آزاد به هم گره خورده و پیش‌گویی معقول و اخلاقیاتی که در سرتاسر منطبق است، اما باید گفت هیچ لحظه چشمگیری حتی تا مرحله افشای نهایی وجود نداشت، احتمالاً به دلیل افزودن جزئیات بیشتر که به پایان نزدیک می‌شود.

Knives Out یک مجموعه فوق‌العاده پیچیده است که به طرز ماهرانه‌ای انتظارات را زیر و رو می‌کند، بین ژانرهای مختلف به راحتی و موثر جابه‌جا می‌شود و تنها با مشاهده‌های متعدد بهتر می‌شود. همچنین به طرز شگفت انگیزی بسیار خنده دار و ماهرانه است.

همه بازیگران باورنکردنی آن عالی هستند، اما کریس ایوانز، دنیل کریگ و آنا دی آرماس بازی های برجسته ای را ارائه می دهند. کارگردانی ریان جانسون باورنکردنی است و فیلم فوق العاده خوب فیلمبرداری شده است. موسیقی ناتان جانسون فوق العاده است.

این فیلم که در سال 2019 ساخته شد به شدت مورد تحسین منتقدان قرار گرفت و در مراسم اسکار نیز نامزد دریافت جایزه شد اما موفق به کسب آن نشد. در سال 2022 سری دوم این فیلم با نام این داستان چاقوکشی Glass Onion منتششر شد که در نقدهای بعدی به آن می پردازیم.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا