سریال

نقد و بررسی «Kingdom» _نمایش زامبی ها در سال 1897 کره جنوبی

KINGDOM (پادشاهی) پس از فیلم TRAIN TO BUSAN (قطاری به بوسان)، دومین تولید زامبی برتر از کره جنوبی است. این یک مینی سریال دوازده قسمتی در دو فصل (2020-2019) از نتفلیکس است که به بررسی شیوع زامبی ها در دوران سلسله چوسان می پردازد.

این سریال ترکیبی قوی از توطئه سیاسی به سبک GAME OF THRONES و توطئه با اکشن زامبی فراوان است. خود زامبی‌ها، به لطف برخی پیچش‌های اسطوره‌ای و سرعت و وحشیگری به سبک “28 روز بعد” تازه و ترسناک هستند.

کره جنوبی سریالی را در یک پادشاهی دودمانی کره ای در سال 1897 تهیه می کند که در آن یک ولیعهد تلاش می کند تا سرزمین خود را از وحشت زامبی ها نجات دهد و آن را به خوبی انجام می دهد.

بازی خوب، لباس‌های باورنکردنی، سینمایی دوست‌داشتنی و زامبی ها در یک زمان فوق‌العاده ترکیب می‌شوند که این سریال را جذاب کنند تا ارزش وقت شما را داشته باشد.

بازیگران خیلی خوب بازی می کنند ، شخصیت ها جالب هستند، مفهوم آخرالزمان زامبی ها در یک دوره قرون وسطی به خوبی پیدا شده است، و دسیسه های سیاسی بر تنش ها افزوده است.

داستان در دوره قرون وسطی چوسان کره در میان یک طاعون مرموز رخ می دهد. سرعت پیشرفت نمایش عالی است. بازی بی عیب و نقص است و همه بازیگران و هنرپیشه ها فوق العاده عمل کردند.

فیلمبرداری به معنای واقعی کلمه برای مردن است. نماها هم در صحنه های اکشن و هم در صحنه های دراماتیک و در عین حال روزمره که فیلمبرداری شده اند فوق العاده هستند. تنش نماها در هر زاویه مشهود است.

نتفلیکس هوشمندانه روی این نمایش سرمایه گذاری کرد. وحشت درست انجام شده است و طراحی زامبی به عجیب ترین شکل ممکن عالی بود .

اگر به تولیدات آسیای شرقی به طور کلی و کره ای به طور خاص علاقه دارید و از طرفداران ژانر وحشت و زامبی نیز هستید، این یکی برای شماست و نباید آن را از دست بدهید.

به آن یک محیط تاریخی با داستان‌های فرعی و زیرمتن‌های فراوان اضافه کنید، می‌بینید که این مجموعه چه نوع بسته کاملی است.

مناظر و دکورها مجلل به نظر می رسند و لباس ها در رنگ های باشکوه جان می گیرند. بازیگران کوچک اما متمایز، از جمله دونا بائه، شخصیت‌هایی را با عمق و انسانیت بازی می‌کنند.

در بین حملات زامبی‌ها، توطئه‌ها، پیچ و تاب‌ها و تعلیق‌های بی‌پایانی وجود دارد، در حالی که مجموعه‌های برجسته در قسمت‌های سه و چهار جزو بهترین‌هایی هستند که تا به حال دیده‌ایم.

فصل دوم یک گام کوچک نسبت به فصل اول است. زامبی‌ها فقط در نیمی از قسمت‌ها واقعاً تهدید هستند و در بقیه قسمت‌ها تمرکز جدید روی دسیسه‌های سیاسی است.

قرار دادن زامبی‌ها در قرون وسطی کره (دوران چوسان) ایده‌ای واقعاً تازه بود که در تضاد مستقیم با اکثر فیلم‌های زامبی که امروز می‌بینیم، در منظر شهری مدرن قرار دارند. تصمیم برای انجام این کار جان تازه‌ای به ژانر زامبی‌های خسته‌شده می‌دهد.

علاوه بر این، آنچه که بسیار جالب است، تفسیر ظری در مورد جامعه بسیار سلسله مراتبی کره است، که بیماری واقعی است که ملت را درگیر کرده است.

جدا کردن اجساد ثروتمندان از بدن فقیر، دفن مناسب غنی و سوزاندن فقیر مراتب را نشان می دهد. به جای پرداختن به موقعیت واقعی، آنها بر روی تشریفات تمرکز می کنند، حتی زمانی که ممکن است زندگی را به خطر بیندازند.

نه تنها این، بلکه اصول کنفوسیوس مبنی بر آسیب نرساندن به بدن (سوختن، بریدن و غیره) فقط برای ثروتمندان اعمال می شود. جامعه به قدری گرفتار یک سیستم کهنه اصول و رفتار است که نمی توانند آن را دقیقاً ببینند، از این نظر نه تنها زامبی ها بلکه همه افراد آلوده هستند.

در اینجا زامبی ها می دوند، زمانی برای تلف کردن وجود ندارد و افراد زنده باید از هر ابزاری که پیدا می کنند استفاده کنند، که عمدتاً ابزارهای مورد استفاده در کشاورزی اند.

از نظر زیبایی بصری این سریال خیره کننده به نظر می رسد. فیلمبرداری شگفت انگیز، کارگردانی، لباس، لوکیشن، صحنه های اکشن، واقعا بی عیب و نقص است. گریم بسیار قانع کننده است، به خاطر آن میکاپ آرتیست ها اعتبار دارند.

همانطور که گفته شد، در دوره چوسان کره اتفاق می‌افتد، زمانی که مدت کوتاهی پس از بیمار شدن پادشاه، طاعون مرموزی ملت را تهدید می‌کند. بقایای پزشکی که اندکی پس از معالجه پادشاه مرده بود توسط دهقانان گرسنه خورده شد و اندکی پس از آن که آنها به موجوداتی درنده مانند زامبی تبدیل شدند و به هر کسی که می دیدند حمله می کردند و این بیماری را گسترش می دادند.

ولیعهد لی چانگ، پسر نامشروع پادشاه، شروع به تحقیق می کند. شایعاتی منتشر شد که پادشاه در واقع مرده است و خانواده ملکه منتظر زایمان فرزند او هستند. به امید اینکه اگر پسری داشته باشد، او پادشاه بعدی خواهد بود نه ولیعهد. وقتی ولیعهد خائن اعلام شد، ارتش برای یافتن او مستقر می شود.

افراد آلوده به طاعون ممکن است از همه قوانین استاندارد زامبی پیروی نکنند، اما نحوه حرکت آنها با سرعت و به صورت توده به ترس آنها می افزاید.

ترکیب سیاست با زامبی ها ممکن است ترکیبی غیرعادی به نظر برسد، اما آنها برای ارائه یک داستان عالی کار می کنند. همه چیز با مناظر زیبا در تضاد با وحشیانه عالی به نظر می رسد.

خطوط اصلی داستان به خوبی پس از دو فصل به پایان می رسد، اما جزئیات جدید همه چیز را برای فصل سوم باز می کند.

این که کره جنوبی ها بتواند فیلم های بسیار خوبی بسازد دور از ذهن نبوده است، اما اکنون Kingdom نشان می دهد که می توانند نمایش های باکیفیتی نیز بسازند.

Kingdom تنها دو فصل کوتاه است (به علاوه یک قسمت طولانی دیگر که در سال 2021 منتشر شد به نام Ashin From The North) اما تماشای آن اعتیاد آور است. لزوماً لازم نیست قسمت اضافی را تماشا کنید، اما با همان کیفیت است و مطمئناً ارزش دیدن را دارد.

اگر از طرفداران زامبی‌ها هستید، اما احساس می‌کنید که این روزها بیشتر فیلم‌ها/سریال‌ها شبیه به هم هستند، این سریال را باید ببینید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا