فیلم

نقد و بررسی «وانکا»

وانکا (تیموتی شالامی) جوانی است که پس از یک زندگی عجیب و غریب بر روی موج اقیانوس به پاریس قبل از جنگ می آید و مصمم است با دستور العمل های شکلاتی اختراع شده توسط مادرش (با بازی سالی هاوکینز) ثروت خود را به دست آورد.

او یک اخلالگر شکلات است و با ایده های شکلاتی جدیدش تجارت راکد شکلات را تکان می دهد. او با ظلم و زندان روبرو می شود اما با کمک دوستان جدید پیروز می شود.

اولیویا کولمن و تام دیویس زوج خشن سوینی تادش هستند که به وانکای فقیر ظلم می کنند. همچنین چیزهای بسیار خوبی از مت لوکاس، پترسون جوزف و متیو باینتون به عنوان سه نفر از اربابان شکلاتی ترسناک از نوع Boggis-Bunce-and-Bean وجود دارد که از خلاقیت های جدید شگفت انگیز وانکا خشمگین هستند.

اما در مورد چیزهایی که قبلاً از وانکای بزرگسال می دانستیم چطور؟ چه اتفاقی برای او در جوانی افتاد که او را به شخصیت بالغی تا حدی مبهم و حتی شوم با رگه‌ای از ظلم و ستم  تبدیل کرد که راضی به مجازات کودکان حریص، وحشی و شیرین با سرنوشتی وحشتناک است؟

این فیلم به این سوال پاسخ نمی دهد.

وانکای این فیلم بی گناه و عمیقاً جدی است. او مانند تصویرهای جانی دپ و وایلدر شیطون است، اما در حالی که دپ دمدمی مزاج و شیطون بود، و وایلدر حیله گر و طعنه آمیز بود، تیموتی ذره ای مکر ندارد.

این یک فیلم فانتزی و موزیکال محصول 2023 است. آهنگ‌ها از هنرمند پاپ نیل هانون هستند، اگرچه هیچ‌کدام کاملاً به آهنگ اسرارآمیز جادویی که وایلدر در فیلم سال 1971 خوانده بود ، نمی رسند.

کارگردان فیلم پل کینگ و نویسنده آن سایمون فارنابی است که در مورد پیدایش ویلی وانکا که شخصیت اصلی در رمان “چارلی و کارخانه شکلات سازی” اثر رولد دال است، نوشته است.

ویلی وانکا رویای ثروت خود را به عنوان صاحب یک فروشگاه شیرینی در گالری گورمت در سر می پروراند و مشتریان را با ترکیبات خلاقانه ای که دارای عوارض جانبی است خوشحال می کند.

اما یک کارتل از آبنبات‌ها که از قبل وجود داشته، رقابت را خنثی کرده‌اند، به مجریان قانون رشوه داده‌اند تا از فعالیت وانکا جلوگیری کنند، و جریان شکلات را در شهر کنترل کنند.

ویلی همچنین در یک قرارداد فاجعه بار در خانه اقامتی محلی که توسط خانم اسکرابیت (اولیویا کولمن) اداره می شود، گرفتار می شود، که شرایط و ضوابط غارتگرانه در وام هایش منجر به جریانلتی می شود.

لباس‌ها و دکورها بسیار زیبا ساخته شده‌اند، اما وقتی فیلم بیش از حد بر جلوه‌ها و بدلکاری‌های کامپیوتری تکیه می‌کند، از جمله اجرای مینیاتوری هیو گرانت در نقش اومپا کمی ناامید کننده می شود.

ویلی وانکا جذابیت و ساده لوحی در مورد این دنیا داشت، اما مهمتر از همه، وقتی ناگهان کاری جادویی یا غیرممکن انجام می دهد، شما او را باور می کنید. انجام کارهای غیرممکن در محدوده‌های نیمه‌واقعی و رهایی از آن کار سختی است، و او این کار را انجام داد.

شاید دلیل آن این بود که شخصیت او همیشه در مورد همه جادوها بی تفاوت عمل می کند. برای او، این جادو یک هنجار است. او دمدمی مزاجی است و به نظرش عجیب نیست که با یک کارخانه شکلات سازی در چمدانش سفر کند زیرا این واقعیت اوست.

اولیویا کولمن یکی دیگر از برجسته‌ترین افراد بود، زیرا او بامزه است و در نقش خود از این ویژگی استفاده می‌کند.بقیه بازیگران مکمل عالی بودند. همه از کیگان-مایکل کی گرفته تا جیم کارتر در نقش های خود عالی بودند.

برای اینکه بتوانید از وانکا لذت ببرید ، باید آن جادو را احساس کنید. شما باید احساس کنید که بخشی از دنیایی هستید که در آن همه به طور مبهم بریتانیایی هستند (به جز چند شخصیت)، جادو ( به نوعی) واقعی است و شکلات همه مشکلات شما را حل می کند.

اساساً «وانکا» داستانی است درباره داشته ها و نداشته ها، پیامدهای احتکار منابع و نابرابری‌های ساختاری اجتماعی و بنابراین، وانکا به فیلمی درباره آگاهی طبقاتی و توزیع مجدد ثروت تبدیل می‌شود.

تراژدی ناگفته همه اینها این است که می دانیم در آینده، وانکا خودش تبدیل به یک احتکار کننده منزوی خواهد شد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا