سریال

نقد و بررسی مینی سریال دانمارکی مرد شاه بلوطی

مرد شاه بلوطی با نام مستعار Kastanjemanden یک مینی سریال دانمارکی Netflix Original است که در سال 2021 پخش شد.

یک درام جنایی که هم رازآلود و هم هیجان انگیز هست. دارای 6 قسمت 60 دقیقه ای به زبان دانمارکی و مقداری انگلیسی می باشد. کارگردانی آن را Kasper Barfoed & Mikkel Serup برعهده دارند.

داستان اینگونه شروع میشود: «زن جوانی در یک زمین بازی به طرز وحشیانه ای به قتل رسیده و یکی از دستانش گم شده است. بالای سرش یک مرد کوچک ساخته شده از شاه بلوط آویزان است.»

مرد شاه بلوط بر اساس رمانی به همین نام اثر سورن سویستروپ ساخته شده است.

سورن سویتروپ خالق The Killing/Forbrydelsen نیز بود. از دیگر فارغ التحصیلان The Killing می توان به کارگردان Mikkel Serup اشاره کرد.

Dorte Warnøe Høgh وقتی گرد و غبار می نشیند را خلق کرد و سرپرست نویسندگان در Dicte بود.

کریستین ایدنس اندرسن آهنگساز برنده چندین جایزه است.

بازیگران این فیلم شامل بازیگران برنده چند جایزه Danica Curcic (جنگجو، اعتدال، نوبل)، Mikkel Boe Følsgaard (A Royal Affair، The Rain، The Legacy، Land of Mine)، دیوید Dencik (چهره به چهره، چرنوبیل، Quicksand)، مک مافیا، بالای دریاچه، دنبال پول)، لارس رانته (پل، دور دیگر، هتل ساحلی، چهره به چهره، بر فراز طوفان، جنگجو، گریزن، دیکته، شکار)، ایبن دورنر (ریتا، قتل‌های سامردال) بورگن، کسانی که می کشند) و الیوت کراست هوو (پل، برادران زمستان، دنبال پول) بودند.

درام‌های جنایی از منطقه احتمالاً آهسته خواهد بود، افسران پلیس از تأثیر نامطلوب شغل‌شان با تصاویر تند، سرد، سفید، آبی و خاکستری مشکل دارند. موسیقی اتمسفریک معمولاً با سبک فیلمبرداری «رئالیسم اجتماعی» ترکیب می شود.

برخی از سریال‌های تلویزیونی از همان ابتدا شما را از گردنتان می‌گیرند و شما را به داستان می‌کشانند، مرد شاه بلوطی یکی از این سریال‌هاست. صادقانه می توانیم بگوییم که اولین دقایق تیتراژ آغازین یکی از بهترین، جوی ترین و عمیقا ناراحت کننده ترین فیلم هایی است که تماشا می کنید.

خود داستان تنها در 6 اپیزود می گذرد و هر کدام به نوعی داستان را به جلو می برند. در حالی که برخی ممکن است سرعت را آهسته بدانند ممکن است کندی را با فقدان تعداد زیادی اکشن پر زرق و برق اشتباه بگیرند. این بدان معنا نیست که هیچ اقدامی در این مورد وجود ندارد.

همانطور که داستان استاندارد است، ما با دو افسر اصلی درگیر در این تحقیق، نایا تولین (دانیکا کورچیچ) و مارک هس (میکل بو فولسگارد) آشنا می شویم. هر دو مشکل دارند، هر دو در شروع کار با یکدیگر ارتباط برقرار نمی کنند و رئیسی در نایلندر (لارس رانته) دارند که گاهی اوقات کمی متقاعد می شود که فقط به برد آسان رضایت ندهد.

داستان نایا به عنوان یک والد مجرد در حال مبارزه است، اما داستان را زیاد از راز محوری دور نمی کند و حداقل از این لحاظ رشد شخصیت را نشان می دهد.

_DSC7814.ARW The Chestnut Man TV Still Netflix

اینکه او هم تربیت مشکلی داشته است و هیچ والدینی برای کمک به آنها وجود ندارد، به داستان اصلی مربوط می شود. نکته کلیدی در اینجا، رابطه «والدین» دیگر او در داستان از طریق مقایسه با مجرم و انتخابی است که او به خاطر فرزندش انجام می دهد، زیرا کار او به وضوح بر فرزندش تأثیر روانی دارد.

داستان پس زمینه هس به تدریج وارد جریان می شود و واقعاً خوب کار می کند، به خصوص در مورد افزایش بیشتر سهام با یک رویداد انفجاری خاص. او داستان دیگری است که به پدر و مادر شدن، تروما و تراژدی مربوط می شود.

در این مرحله، ارزش این را دارد که بازیگران را در این مورد نگاه کنیم زیرا فوق العاده است! اینها همه بازیگرانی هستند که در اوج بازی خود هستند و مخاطب را تحت تأثیر قرار می دهد،مانند بازی اسبن دالگارد اندرسن به عنوان پدر سرسخت دختر گمشده و مرده و دیوید دنچیکی که هرگز ناامید نمی شود.

ما یک بعد سیاسی اضافه‌ای به این داستان داریم که به آن علاقه و مجرای گسترده‌تری برای مظنونان، انگیزه‌ها و پیامدها می‌دهد، اما همانطور که گاهی اوقات اتفاق می‌افتد به وزنه اصلی اطراف داستان تبدیل نمی‌شود.

صحبت از انگیزه ها، چیزی که در اینجا فوق العاده خوب عمل می کند، ردیابی های نادرست و همچنین دلایل مرتکب انجام کاری است که انجام می دهد.

آنچه می‌توانیم ببینیم، اثرات روانی وحشتناک آسیب‌های روانی و آزار کودکی بر یک فرد است. آنها واقعاً معتقدند که کار درستی انجام می دهند. دروغ می تواند ده ها سال بعد بازتاب داشته باشد.

Chestnut Man - But Why Tho

فاکتور بزرگ پیچیده فقدان مدرکی است که کریستین ناپدید شده مرده است. وقتی اثر انگشت او روی عروسک های شاه بلوط ظاهر می شود، امیدها به وجود می آید که او در واقع زنده است.

کمی زمان می برد تا این داستان خود را از دیگر فیلم های هیجان انگیز متمایز کند. با طرح لایه‌ای متراکم، محیط‌های دلهره‌آور و مظنونان متعدد با کینه‌های قاتل، حماسه Sveistrup از هر مقایسه‌ای بالاتر می‌رود.

این یک صفحه برگردان است که باعث می‌شود قبل از ورق زدن تردید کنید، بنابراین خشونت آزاردهنده است.

مقصر با پایانی پر از عدالت شاعرانه روبرو می شود. بخش‌هایی از مرد شاه بلوطی شاید برای افراد بدجنس نباشد و فقط برای اندازه‌گیری خوب، چند جاپ اسکر وجود دارد. این یک فیلم ترسناک نیست اما برخی از عناصر یادآور ژانر هستند. احساس ناراحتی مداوم و تشدید اضطراب وجود دارد.

این یک قطعه تلویزیونی پرتنش است. تنش از طریق جهت عالی حفظ می شود. اپیزود پایانی یکی از پرتنش‌ترین و هیجان‌انگیزترین قسمت‌های تلویزیون در این ژانر است که آن را تماشا می کنید و احساس خطر واقعی دارد. سرعت این 6 قسمت عالی است، در واقع نه کند و نه تند است.

چیزی که برای یک اسکاندی نوآر واقعی بسیار متفاوت است این است که از نظر بصری پالت رنگی بسیار گرمتری دارد. مرد شاه بلوطی سرنخ خود را از فصل و داستان گرفته تا در طراحی بصری خود به رنگ های پاییزی می پردازد.

هنوز رنگ‌های خاکستری، آبی و مشکی مورد انتظار وجود دارد اما همیشه وجود دارد، و سایه‌های قهوه‌ای (مخصوصاً شاه بلوطی) اخرایی، قرمز، زرد و سبز که شاخ و برگ نشان‌داده‌شده در عکس‌های بالای جنگل را منعکس می‌کنند، غالب هستند.

نه تنها لوکیشن‌ها و دکورها، بلکه لباس‌ها نیز مدام از این رنگ‌ها استفاده می‌کنند. این یک انحراف رادیکال از زنگ‌های خاموش و شسته شده معمول نوآر نوردیک معمولی شماست.

ترکیب با اینها چند فیلمبرداری افسانه ای، جلوه های بصری و ویژه بزرگ و موسیقی زیبا، ترسناک و بسیار جوی است. صدای کودکان اغلب برای شنیدن زیباست، اما آهنگی که توسط آنها خوانده می شود، زمانی که به شیوه درست استفاده شود، می تواند عمیقاً آزاردهنده باشد.

در مورد مرد شاه بلوطی چیز زیادی برای گفتن وجود ندارد جز اینکه “خوب است!” مرد شاه بلوطی با یک بازیگر عالی و یک رمز و راز جذاب، یک قدم اشتباه نمی‌کند و در 6 قسمت، پرواز می کند.

کاملاً دقیق نوشته شده است و تمام عناصر ترسناکی که در نوردیک نوآر به دنبال آن هستید را دارد.

تعدادی تروپ در این مجموعه وجود دارد، اما آنها به خوبی انجام شده اند، و به احتمال زیاد توسط خود سورن سویتروپ ساخته شده اند. اگر کمی ظاهری به نظر می رسد، ممکن است به این دلیل باشد که ما به داستانی لطیف تر از Sveistrup عادت کرده ایم.

مرد شاه بلوطی داستانی تاریک، آزاردهنده و شوم است که در میان بهترین برنامه های تلویزیونی شمال اروپا که تا به حال تماشا شده است قرار دارد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا