سریال

نقد و بررسی مینی سریال «خدمتکار/Maid»

سریالی از نتفلیکس که در آن مادری با دخترش از دست شوهر بدرفتارش فرار می کند و مجبور می شود برای یافتن شغل و مراقبت از دخترش تلاش کند.

این نمایش در سال 2021 توسط مولی اسمیت متزلر و بر اساس خاطرات واقعی استفانی لند، با عنوان  “خدمتکار: کار سخت، دستمزد پایین و ارادهٔ مادری برای زنده‌ماندن” در ده قسمت ساخته شده‌ است.

تماشای این نمایش گاهی اوقات کمی سخت است. موضوع حساس است و اتفاقات زیادی برای شخصیت اصلی می افتد و زندگی او را به آشوب تبدیل می کند. تماشای تلاش او برای گذراندن هر روز و هر ساعت باعث نگرانی شما می شود چرا که او به سختی فرصتی برای نفس کشیدن و استراحت دارد.

وضعیت او فوق‌العاده بد است نه تنها به این دلیل که او هاردکور شکسته بود، بلکه باید با مادری با اپیزودهای شیدایی کنار می‌آمد. بازیگر نقش مادر آنقدر خوب بود نقشش را ایفا می کند که حضورش روی اکران و صدایش آرام آرام اعصاب شما را به هم می ریزد.

تماشای شخصیت اصلی در هر اپیزود سرشار از احساسات و آشفتگی است. به دلیل موقعیت او در نمایش، فیلم توانست به موضوعات بسیاری در مورد جامعه مانند خشونت خانگی، اعتیاد به الکل، سوء استفاده عاطفی، قوانین پیچیده و موارد قانونی که برای یک فرد عادی میگرن، امید، رویاها، ازدواج، پدر و مادر شدن و همه چیزهایی که در این بین وجود دارد، بپردازد.

نکته مهم این است که اکثر این مضامین اجباری به نظر نمی‌رسند و موقعیت شخصیت اصلی را بیش از پیش واقعی‌تر می‌کند.

این نمایش چند راه عالی برای نشان دادن اینکه شخصیت اصلی چقدر نادان یا ناامید بود دارد. هر زمان که او پول خرج می‌کند، تماشاگران می بینند که چه مقدار پول باقی می‌ماند، و مقداری که او در اختیار دارد عمدتاً کم است و از دست دادن هر دلار دردناک‌ را حتی برای مخاطب می‌کرد.

هر چقدر که رابطه شخصیت اصلی خدمتکار با شوهر، مادر و پدرش خراب است، رابطه او با دخترش بسیار دوست داشتنی است. شما می خواهید که فقط با دخترش خیلی خوشحال باشد.

مدی

در بعضی قسمت ها در واقع خدمتکار ما گاهی بیش از حد واکنش نشان می‌دهد. با این حال، گاهی اوقات همه می دانیم که تغییر سخت است و این واقعیت گاهی شما را شکست می دهد و تاریخ را تکرار می کند.

برخی از تصمیمات او از منظر بیرونی احمقانه به نظر می رسد، اما نکته اصلی این نمایش این است که فرار از شریک بد برای قربانیان خشونت خانگی چقدر سخت است، چه به دلیل قانون یا این که کنترل شریک زندگی بر آنها ریشه بسیار عمیقی دارد.

و علاوه بر آن، او حتی یک مادر دوقطبی دارد و باید بدون هیچ آموزش یا کمک واقعی دولتی از فرزندش مراقبت کند.

این سریال همچنین واقعیت فقر را نشان می دهد و اینکه چگونه آسیب های نسلی به وجود می آید. اگر افراد با مشکلات روانی، عادت های بد کنار نیایند و هیچ کاری برای کمک به خود انجام ندهند، همیشه روی فرزندانشان تأثیر می گذارند.

این داستانی قوی، اما مهمتر از همه صادقانه و شجاعانه در مورد زندگی ای که اغلب وجود دارد، اما اغلب از آن چشم پوشی می شود. بازیگر جوان مارگارت کوالی نقش خود را فوق العاده ایفا می کند.

نمایش از نوعی آسیب صحبت می‌کند که به‌طور باورنکردنی شخصی است، اما دیگران متوجه آن نمی‌شوند. سریال می خواهد چیزهای زیادی در مورد این وحشت موذیانه (مسئله شخصی و دولتی) برای کسانی که می خواهند از آن عبور کنند، یاد بگیرید.

در واقع با روشی برخورد می‌کند که بسیاری از ما می‌توانیم به راحتی مورد استثمار قرار بگیریم و به‌طور ناعادلانه از نظر ذهنی مورد آزار و اذیت قرار بگیریم.

نبوغ در ساختن یک موضوع جدی قابل تماشا اما در عین حال بسیار سرگرم کننده نهفته است.

لطفاً اگر از نظر ذهنی مورد آزار و اذیت قرار گرفتید ، با کسی صحبت کنید. این نمایش بیان می‌کند که سکوت و امیدواری که از بین برود کارساز نیست…چیزی که واقعیت  زندگی مشترک است. شخصیت‌های برجسته و چرخش‌های باورپذیر، این را به تماشای ضروری تبدیل کنید.

این سریال چیزی از زیبایی کم ندارد. خیلی کم پیش می آید که بتوانید چیزی را برای تماشا پیدا کنید که حس واقعی این زندگی را که همه ما می شنویم که تمام تلاش خود را برای حرکت در آن انجام می دهد، القا کند.

قبل از اینکه بدانیم اندی مک داول و مارگارت کوالی واقعا مادر و دختر هستند ، آنها به عنوان شخصیت های مادر و دختر بسیار قابل باور هستند، نه تنها به این دلیل که کمی شبیه به هم هستند، بلکه به نظر می رسد درک از دو زن بسیار قوی را از طریق رابطه خود منعکس می کنند.

افراد دیگری هستند که اینگونه با هم ظاهر شده اند مانند بلیت دانر و گوئینت پالترو (سیلویا 2003) مریل استریپ و دخترش مامی گامر (ریچی و فلش 2015) ونسا ردگریو و دختر ناتاشا ریچاردسون (عصر 2007). اما این اجرای مادر دختر پویا و خاص است .

این داستان یک مادر، الکس راسل است که تصمیم می‌گیرد از رابطه بد همراه دختر نوپایش مدی فرار کند و شغلی پیدا می‌کند که خانه‌ها را تمیز می‌کند و او برای تامین زندگی فرزندش و ساختن آینده‌ای بهتر مبارزه می‌کند.

الکس متوجه می‌شود که رابطه او با شریک زندگی‌اش و پدر مدی تنها تصویری از رابطه خشونت‌آمیز و آشفته‌ای است که او در کودکی تجربه کرده است و مصمم است که مدی همان آسیب را تجربه نکند.

فکر نکنید که در MAID همه چیز با بدبختی و تاریکی همراه خواهد بود، فقط امید خوش بینی وجود ندارد و لحظات بسیار روشنی وجود دارد که درام را خنثی می کند.

این مجموعه تجربیاتی را به تصویر می کشد که زنان در سراسر جهان هر روز از سر می گذرانند و بعد از نمایش این سریال گزارش شده است که دولت NSW تعداد پناهندگان را برای زنانی که از خشونت خانگی فرار می کنند دو برابر می کند.

MAID سریالی است که باید ببینید با کارگردانی ماهرانه و نویسندگی زیبا با بازیگران مکمل فوق‌العاده از جمله نیک رابینسون که نقش شریک ناکارآمد شان الکس را بازی می‌کند که حداقل سعی می‌کند خودش را جمع و جور کند به علاوه یک بازی کودک شگفت‌انگیز 4ساله در نقش مدی.

خدمتکار نشان می دهد در یک رابطه مسموم بودن چگونه است و مهم نیست چقدر سخت است.. زندگی همیشه بهتر می شود.

گاهی اوقات ما فقط برای فرار از زندگی خود فیلم یا برنامه می بینیم، اما این نمایشی است برای یادآوری این که زندگی هر یک از ما و داستان های همه ما ارزش گفتن دارد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا