فیلم

نقد و بررسی «مگان (M3GAN)»

مگان محصول آمریکای به کارگردانی جرارد جانستون بر اساس فیلمنامه‌ای از آکلا کوپر و داستانی از جیمز وان و اکلا کوپر محصول ۲۰۲۲ است.

خلاصه داستان:

پس از مرگ پدر و مادر Cady (ویولت مک‌گرو ) ، او تحت سرپرستی جما (آلیسون ویلیامز) قرار می‌گیرد تا به خواهرزاده‌اش کمک کند با مرگ پدر و مادرش کنار بیاید، جما که در یک شرکت اسباب بازی فعالیت می کند برای کمک به نگهداری از کودک M3GAN یا مدل 3 Android Generative را اختراع می  کند.

و همانطور که پیش بینی می شود اتفاقاتی بعد از ورود مگان به خانه جما و کیدی می افتد.

آلیسون ویلیامز و ویولت مک‌گرو اجراهای خوبی ارائه می‌دهند و مطالبی که به آنها داده شده است بسیار محکم ارائه می دهند. اگرچه برجسته‌تر در اینجا مشخصاً M3GAN است که توسط دو بازیگر زن مختلف، امی دونالد و جنا دیویس بازی می شود، آنها هر دو به‌عنوان ربات هوش مصنوعی فوق‌العاده عمل کردند.

هر دوی آنها در نحوه حرکت و صحبت کردنشان بسیار متقاعد کننده بودند، هم به نظر بسیار روباتیک و هم به نظر انسانی می رسیدند.

جلوه های بصری، در واقع بسیار خوب به نظر می رسد، به خوبی فیلمبرداری شده و به خوبی تولید شده است، درک M3GAN عالی است، فیلم در پایان به اوج می رسد و به خصوص صحنه های جنگل بسیار خوب به نظر می رسند و لحظات ناراحت کننده فیلم را ارائه می دهند.

از طرف دیگر، باور کردن اعمال برخی از شخصیت ها سخت است و در بخش هایی کمی بیش از حد کند است. فیلم جذاب به نظر می رسد و مطمئنا بیشتر برای مخاطب جوان است اما نمی شود گفت که وحشتناک است آنطور که در معرفی ژانر آمده است.

M3GAN به نوعی سرگرم کننده است، معجونی کامل از یک داستان خوب که فقط برای شما وجود دارد که با آن سرگرم شوید.

فقط ربات M3gan همانطور که اشاره شد آنقدر ترسناک یا تهدیدآمیز نیست که بتوان ترس از حضور او را احساس کرد. این حتی زمانی که قبل از حمله شروع به رقصیدن کرد یا در آخرین رویارویی با کمر پاره شده خزیده بود، کمی خنده دار به نظر می رسید.

آنها همچنین رویکرد روانشناختی بیشتری را در مورد فیلمنامه، با تمایل قهرمان برای تبدیل شدن به والد جانشین کامل برای کودکی که مادرش را از دست داده امتحان کردند.

انتقاد دیگر بر اهداف کشتن M3GAN است. دو یا شاید سه قربانی اول M3GAN هدفی داشتند که آنها را بکشد زیرا آنها را تهدیدی مشروع برای سلامت عاطفی و جسمی کاربر خود Cady می دانست. اما در پرده سوم، او شروع به کشتن افراد بیشتر بدون هیچ دلیلی کرد.

در مورد کیفیت فیلم، واقعاً هیچ چیز غافلگیرکننده یا جدیدی وجود نداشت که بتوان به آن فکر کرد. بیشتر عناصر از همان ابتدا بسیار قابل پیش بینی بودند. این همیشه چیز بدی نیست زیرا اکثر مردم از پیش بینی پذیری و دانستن اینکه فیلم به کجا می رود خوششان می آید.

داستان جریان بسیار خوبی داشت، و اگرچه بیشتر قابل پیش بینی بود، اما هنوز هم همراهی با آن بسیار سرگرم کننده بود. همه بازیگران و اجراها به صورت مستقیم انجام می‌شدند، جلوه‌های بصری مگان و همچنین فیلم‌برداری و موسیقی در نقطه‌نظر مناسب بود.

به نظر می رسد که به خصوص در ژانر ترسناک اخیراً تقریباً همه چیز دوباره تکرار می شود و به عنوان چیزی جدید تبلیغ می شود. Blumhouse اخیراً بیش از هر کسی این کار را انجام می دهد و با این حال هنوز هم موفق می شود از نسل z که با فیلم های ترسناک کلاسیک قدیمی که مدت ها قبل از آن آشنا نیستند، سود کسب کند.

شباهت‌های چشمگیر از فیلم چاکی ناشی می‌شود، اگرچه به گونه‌ای ارائه شده است که برای جمعیت جدیدتر tik tok gen z اشتها آورتر است. به نظر می رسد که بازپیچی آشکار از یک کلاسیک قدیمی است.

مسائل واقعی در عدم اصالت آشکار نسبت به محصول کلی نهفته است. پیشرفت‌های مختصر آینده‌نگر در نقاط طرح و cgi تنها زمانی می‌توانند از گذشته تا حد زیادی متمایز شوند که چیزی بسیار آشنا باشد.

باید گفت که موضوع هوش مصنوعی قاتل بارها و بارها انجام شده است، به علاوه اضافه کردن نمادهای عروسک قاتل باعث شده است که این موضوع کلیشه‌ ای تر به نظر برسد.

با وجود اینکه M3gan به نوعی ژانر ترسناک را به عنوان یک ماسک به نمایش می‌گذارد، می شود بیشتر تحت تأثیر چیزی قرار گرفت که فیلم تصمیم گرفت تلاش‌های خود را روی آن متمرکز کند.

با شروع کاراکترها، از اینکه چقدر خشن و ناجور شخصیت جما را ساختند شگفت زده می شوید. این در واقع امتیاز مثبت بود، زیرا دلایل او را برای پیشبرد بیشتر M3gan حتی زمانی که انجام این کار عاقلانه نبود تنظیم کرد.

او غرایز مادرانه ندارد و همچنان تا حد زیادی خودخواه است، پس چرا کاری برای آن انجام ندهد؟. همچنین ارتباط نهایی او با Cady را غیر محتمل‌تر و در عین حال باورپذیرتر کرد.

این فیلم همچنین به ماهیت ناسالم وابستگی Cady به M3gan چندین بار به روش بالینی اشاره می کند. این نشان می‌دهد که چگونه انتخاب‌های جما سلامت روان Cady را به خطر انداخته و احتمالاً باعث آسیب طولانی‌مدت به او شده است.

M3gan چند لحظه هم داشت که سعی می‌کرد مردم را متقاعد کند که چیزها را طوری ببینند که او می بیند و به طرز شگفت‌آوری متقاعدکننده بود.

M3gan فقط حول چند شخصیت متمرکز است، بنابراین بازیگران زیادی برای صحبت در مورد آن وجود ندارد. آلیسون ویلیامز به خوبی فیلم را در نقش جما گویا می کند. ویولت مک‌گرو به‌عنوان Cady که عمدتاً فروتن و مهربان است، به خوبی کار می‌کند.

صحنه‌های او که در آن‌ها بازی می کند، آن‌قدرها باور کردنی نیستند، اما او هنوز در مجموع نمره خوبی می‌گیرد. Ronny Chieng در نقش دیوید کمی بیش از حد است، اما باید فرض کنیم که او به این شکل کارگردانی شده است.

بزرگترین و قابل توجه ترین نکته این است که اگر حس طنز تیره تری دارید، M3gan در کل بسیار خنده دار است. از دقیقه اول، M3gan به شما اطلاع می دهد که چه خبر است. اسباب‌بازی‌های اصلی Funki به قدری بی‌هوده هستند که نمی‌توان آنها را جدی گرفت و عملکرد آنها آنقدر کمدی است که فیلم با آنها شوخی می‌کند.

اساساً مانند یک قسمت «آینه سیاه» است، اما متأسفانه بدون اینکه خیلی تاریک شود. این هنوز یک فیلم ترسناک قوی برای تماشاگران معمولی سینما یا به عنوان مقدمه ای برای فیلم های ترسناک است. اما طرفداران ترسناک از عدم تعهد فیلم نسبت به ژانر کمی ناامید شوند.

اگر بخواهیم به طور فنی بررسی کنیم M3gan می تواند چهار دست و پا پایین بیاید و مانند شغال بدود چرا؟ چرا او را برای انجام این کار ساختند؟ حتی اگر او به تنهایی با قدرت های هوش مصنوعی خود متوجه این موضوع شود، مفاصل و نقاط ارتباطی او باید برای این کار مهندسی می شدند.

آیا تا به حال آن ربات های رقصنده ساخته شده توسط Boston Dynamics را دیده اید؟ برای این کار تیمی متشکل از صدها نفر ماه ها کار می کنند. و آن ربات‌ها باتری‌های سنگین غول‌پیکر را در پشت خود می‌چرخانند.

M3gan در مجموع سه نفر دارد که او را به طور کامل ساخته و برنامه ریزی کرده اند. او به اندازه‌ای سبک است که کودک بتواند کاملاً آن را بردارد و حمل کند. به نظر می رسد که او قادر به کشتار بی وقفه بدون شارژ کردن باتری های موجود خود است.

M3gan و تمام قابلیت‌های او کاملاً نادیده گرفته می‌شوند. پس از یک بار آزمایش او، آنها آماده هستند تا او را بدون آزمایش بیشتر در تلویزیون زنده قرار دهند. هیچ اشکال زدایی در این ماشین مرگ انجام نشد قبل از اینکه آنها آماده ارائه آن شوند.

در واقع، هیچ کس M3gan را برای فرزندان خود نمی‌خرد. اگرچه ممکن است بتوانند چند مدل را به برخی از افراد خیلی خاص بفروشند.

این فکر که کسی مگان را برای فرزندش می خرد خنده دار است. اگر او را در زندگی واقعی می دیدید، به جای اینکه به او برای مراقبت از فرزندانتان اعتماد کنید، فریاد می کشید و از راه دیگری فرار می کردید. به اعتبار فیلم، این کار به وضوح از روی عمد انجام شده و تیم خلاق به تماشاگر چشمک می زند.

البته فیلم پیامی را که در آن تعریف کرده بود به انجام رساند:

در این جهان والدینی هستند که از بزرگ کردن کودکان بدشان می آید و نداشتن شخصیت والدین می تواند برای فرزندان کشنده باشد زیرا فرزندان به هر چیزی که به آنها محبت نشان می دهد وابسته می شوند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا