فیلم

نقد و بررسی «مرد عنکبوتی» _اولین قسمت از مجموعه آن و بهترین

دنیای ابرقهرمانان در فیلم با سوپرمن آغاز شد، با بتمن رونق گرفت و با مرد عنکبوتی به اوج خود رسید. مرد عنکبوتی این بزرگ‌ترین رویداد سینمایی سال 2002، صمیمیت بتمن را با شیرینی غم‌انگیز تایتان دیگر دی‌سی ترکیب می‌کند و به اقتباسی از کمیک بوک نزدیک می‌شود که تا به حال به بهترین شکل ممکن رسیده است.

مرد عنکبوتی بیشتر نشانه های خود را از فیلم سوپرمن: فیلم محصول 1978 گرفته است. فیلمنامه Koepp تمام ضرباتی را که انتظار داشتید (نیش عنکبوت، مسابقه کشتی، قدرت بزرگ و همه اینها) را به ارمغان می آورد، اما به طور غیرمنتظره ای شامل یک پایه احساسی هوشمند و شیوا نیز می شود.

سم ریمی (کارگردان) و دیویدکپ (نویسنده) می‌دانند که پیتر پارکر کیست و چگونه تبدیل شدن او به مرد عنکبوتی می‌تواند به‌طور استعاری با رشد او به‌عنوان یک شخصیت هماهنگ باشد. پیتر در مواجهه با قدرت های عنکبوتی جدید و عجیب، با مسئولیت های مردانگی نیز مواجه می شود.

کپ از بهترین ایده استن لی (که پیتر پارکر باید به طور مساوی بین ابرشرورها و مشکلات روزمره دست و پنجه نرم کند) استفاده می کند و آن را به حداکثر منطق خود می رساند.

شیفتگی پیتر به دختر همسایه، مری جین واتسون (کرستین دانست) به مبارزه او با دیگر جنون نورمن آزبورن/ گرین گابلین (ویلم دافو) اهمیت یکسانی داده است.

تقویت داستان یکی از بهترین کارهای بازیگری در تاریخ سینما است. اولین و مهمترین چیز در این نمایش توبی مگوایر است که در نقش پیتر پارکر/مرد عنکبوتی یک مکاشفه بود.

مگوایر به طور کامل نقش را تعریف می کند. پیتر پارکر بچه خوب و خجالتی است و او با معصومیت و بعداً اضطراب نوجوانی تابش می کند. به عنوان مرد عنکبوتی، او به طرز لذت بخشی کاریزماتیک است.

پارکر پر جنب و جوش است، اما هرگز به طرز آزاردهنده ای مانند سایر اسپایدی ها بی پروا نیست. کرستین دانست نیز درخشان است و عشق او و پیتر با جذابیت می درخشد.

ویلم دافو از نقش گرین گابلین خود لذت می‌برد، با صدا و حضوری که به شدت جالب است. بازیگران مکمل بسیار عالی هستند، با یک چرخش افسانه ای از جی کی سیمونز در نقش روزنامه نگار سخت گیر، جی جونا جیمسون، و دو بازی سنجیده و درخشان توسط کلیف رابرتسون و رزماری هریس که می بینیم.

اما اسپایدرمن/مردعنکبوتی متعلق به سم ریمی است. ریمی که از دوران کودکی یک سوپر طرفدار مرد عنکبوتی بود، قرار بود این کمیک را زنده کند. شخصیت های انسانی که به شکلی غنی طراحی شده اند. ریمی و تیم خلاقی که پشت طراحی تولید این فیلم هستند، شایسته بالاترین ستایش هستند.

هیچ چیز دیگری وجود ندارد که سبک و واقع گرایی را با چنین تأثیر شگفت انگیزی ترکیب کند. مرد عنکبوتی فیلمی جذاب است. صحنه‌های اکشن مانند بهترین صحنه‌های کامرون یا اسپیلبرگ سریع و سرگرم‌کننده هستند، اما ریمی پانچ کتاب کمیک خود را به آن اضافه می‌کند.

هر فریم این فیلم سرشار از زندگی است. چه صحنه‌های اکشن غالباً گیرا و چه درام که با دقت ساخته شده‌اند، مرد عنکبوتی یک قطعه سرگرم‌کننده و مهم‌تر از همه، اثری با کیفیت بی‌نظیر است.

مرد عنکبوتی بیشتر از یک فیلم کمیک بوکی نیست، اما از طریق مهارت خالص، یک فیلم کمیک بوک عالی است.

«مرد عنکبوتی» که به عنوان یکی از موفق‌ترین فیلم‌های ابرقهرمانی ساخته شده در نظر گرفته می‌شود، یک فیلم ابرقهرمانی اقتباسی از یکی از محبوب‌ترین کمیک‌های مارول استن لی است و یکی از اولین فیلم‌هایی است که بالاترین فروش آخر هفته افتتاحیه را در گیشه کسب کرده است.

این فیلم داستان اصلی پیتر پارکر یا مرد عنکبوتی با بازی توبی مگوایر را روایت می‌کند که پس از نیش توسط یک عنکبوت رادیواکتیو، قدرت فوق‌العاده‌ای در بالا رفتن از دیوارها، شلیک تار و ضرب و شتم افراد بد و شرور به دست آورده است.

اما وقتی پارکر باید یکی از اولین شرورهای دنیای مرد عنکبوتی، گرین گابلین، که توسط ویلم دفو به تصویر کشیده شده است، را شکست دهد، باید مورد آزمایش قرار گیرد.

نورمن آزبورن، پدر هری، تلاش می کند تا قرارداد نظامی شرکت خود را حفظ کند، زیرا می داند که از دست دادن آن به معنای پایان کار او خواهد بود. او بر روی خود با بخار شیمیایی جدید، اما ناپایدار و افزایش دهنده عملکرد شرکتش آزمایش می کند که سرعت، قدرت و استقامت او را افزایش می دهد.

اما بعد از آزمایش دیوانه می شود و دستیار خود را می کشد. از اینجا به بعد است که او تبدیل به گرین گابلین می شود شروری که مرد عنکبوتی قرار است با او مبارزه کند.

فیلم ترکیبی جذاب از اکشن دیدنی و درام قدرتمند است، همانطور که داستان پیتر پارکر (توبی مگوایر) را روایت می کند. تبدیل شدن به یک ابرانسان و مسئولیت‌های ناشی از مسخ آن در حالی که برای انتقام از مرگ عمویش بن (کلیف رابرتسون) مبارزه می‌کند، باید با احساساتش نسبت به مری جین واتسون (کرستین دانست) و دوستی‌اش با هری آزبورن (جیمز فرانکو) مقابله کند.

پدر هری، نورمن (ویلم دافو) را که تبدیل به گرین گابلین روانی اسکیزوفرنی شده است را اضافه کنید، و شما با یک وضعیت کاملاً پیچیده روبرو هستید.

حالا، فیلم‌های مرد عنکبوتی زیادی وجود دارد، اما این فیلم جای خوبی در قلب مخاطبان دارد، زیرا خیلی ها آن را در بچگی دیده اند و خاطرات زیادی از آن دارند و اولین اقتباس از این مجموعه است.

برای من این هنوز کامل ترین و لذت بخش ترین فیلم مرد عنکبوتی است، واقعا فیلمی عالی، هیجان انگیز و کامل است. این نسبت به بیشتر فیلم‌هایی که بعد از آن ساخته شدند برتری دارد. پس تماشای آن را از دست ندهید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا