سریال

نقد و بررسی لایو اکشن «One Piece» نتفلیکس که به یک خطا وفادار است

بیایید نگاهی بیندازیم به لایو اکشن پرخرج نتفلیکس به نام One Piece که این روز ها سر و صدای زیادی به پا کرده است و با عبور از سریال های Wednesday و Stranger Things در بیش از 85 کشور دنیا به رتبه اول نتفلیکس دست یافته است.

One Piece یک مانگای ژاپنی است که طرفداران خود را دارد و انیمه‌ی One Piece همانند مانگا محبوبیت فراوانی دارد و بر اساس برآوردها و تخمین‌های که بر روی آن انجام شده است، نشان می‌دهد که این انیمه پس از آغاز پخشش از ۲۰ اکتبر سال ۱۹۹۹ هنوز هم یکی از پرتماشاترین سریال‌ها در دنیا به شمار می‌آید.

انیمه نیز تا به حال در ۱۲ سیزن پخش شده است که شامل ۱۰۷۴ اپیزود می‌شود.

به عنوان یک مکتب اقتباسی، برداشت لایو اکشن از انیمه و مانگا فقط کمی کمتر از سریال یا فیلم لایو اکشنی که مبتنی بر یک بازی ویدیویی است، نفرین شده است.

با این حال، به طور قابل توجهی، سال 2023 برای هر دوی این ها یک پرچمدار بود.

در ژانویه، HBO برای اولین بار «The Last of Us» را نمایش داد، درام موفقی که همان رویکرد غم انگیز و شخصیت محور را به آخرالزمان زامبی دارد که بازی سال 2013 داشت.

«The Last of Us» با نقدهای تحسین‌آمیز ، رتبه‌بندی‌های مهم و تعداد زیادی نامزد امی ، روند چند دهه‌ای را با موفقیت پشت سر گذاشت و فقط چند ماه بعد، «برادران سوپر ماریو» فیلم شاهکار دیگری بود که در گیشه تکرار شد.

اکنون نتفلیکس” One Piece ” را آماده کرده است، مجموعه ای اقتباس شده از مانگای طولانی مدت که توسط Eiichiro Oda نوشته و تصویر شده است.

علاوه بر شکست‌های بدنام استودیوهای خارجی مانند «Ghost in the Shell»، با بازی اسکارلت جوهانسون، و «Dragonball Evolution»، نت‌فلیکس در پروژه‌هایی از « Death Note» تا پروژه‌هایی که به‌سرعت لغو شده بودند مانند Cowboy Bebop، سرمایه‌گذاری کرده است.(همه این ها اقتباسی از انیمه یا مانگا بودند)

نت‌فلیکس با تاثیگذاری عمیق و گستردگی جهانی‌اش، در موقعیت ایده‌آلی قرار دارد تا صادرات فرهنگی مانند «One Piece» را برای مخاطبان جدید و دوردست تغییر دهد – اما از تجربه هایی که دارد نیز می‌داند که چقدر طرفداران دارای مالکیت شدید، ذینفعان محتاط و ویژگی‌های وصف ناپذیر وجود دارند .

انیمیشن می تواند یک مصیبت چالش برانگیز ایجاد کند. حداقل “The Last of Us” اکنون بهترین سناریو را برای نگاه کردن به آن ارائه می دهد.

به نظر می رسد که “One Piece” موفقیتی تجاری داشته باشد و وفادارانی را که چراغ راهنمایی آنها وفاداری به منبع است، آرام کند. اما در حالی که «One Piece» هم به‌عنوان ادای احترام و هم به‌عنوان آغازگر برای تازه‌واردان مؤثر است، همچنان در دام تلاش‌های بیهوده‌اش برای بازآفرینی پر زحمت جهانی است که برای انمیشن دو بعدی طراحی شده است.

“One Piece” یک فانتزی دریایی است که خدمه دزدان دریایی را در شکار یک گنج افسانه ای را در برابر تفنگداران دریایی که برای حفظ نظم و قانون کار می کنند، قرار می دهد.

نوجوانی به نام مانکی دی لوفی (ایناکی گودوی) رویای تبدیل شدن به پادشاه دزدان دریایی را در سر می پروراند و در طول فصل، یک کشتی را ایمن می کند و خدمه ای را با رویاهای خودشان جمع می کند.

شمشیرزن رورونوآ زورو (ماکنیو) می خواهد به بزرگترین جنگنده شمشیرزن در جهان تبدیل شود.

دزدی به نام نامی (امیلی راد) می خواهد نقشه جهان را بکشد. سرآشپز سانجی (تاز اسکایلر) می خواهد منبعی افسانه ای از مواد اولیه برای آشپزی پیدا کند و اوسوپ خوش‌بین (Jacob Romero Gibson) بیشتر می‌خواهد افراد را تحت تأثیر قرار دهد.

لوفی، قصد دارد نوع متفاوتی از دزدان دریایی باشد که اطرافیانش را تشویق می کند تا به اهدافشان برسند که حتی شامل کوبی (مورگان دیویس) _ که می خواهد تفنگدار دریایی باشد_ می باشد.

در کودکی، لوفی یک میوه صمغ جادویی را بلعید و به او این توانایی را داد که بدنش را مانند لاستیک بکشد.

دزدان دریایی کلاه حصیری – که به خاطر کلاه مورد علاقه و همیشه حاضر لوفی نامگذاری شده است – با ماهیگیران، تلفن های حلزونی و یک دلقک قاتل (جف وارد) که می تواند بدن خود را به اجزای سازنده تقسیم کند، رو به رو می شوند.

تریلر لایو اکشن وان پیس ؛ وقتی دنیای انیمه‌ به واقعیت تبدیل می‌شود | گجت نیوز

حرکت نمادین و مشخص لوفی این است که یک اندام خود را مانند کش لاستیکی به عقب برگرداند و در حالی که فریاد می‌زند «Gum Gum Pistol» با آن ضربه بزند و کشتی ای که با یک جمجمه بز غول‌پیکر روی عرشه تزئین شده است.

One Piece حاوی عناصر متعددی است که در فیلم‌های دزدان دریایی کارائیب دیده می‌شود.

موضوع در مورد گروهی از قانون شکنان دوست داشتنی است که به دنبال گنج یک نفره هستند که عنوان پادشاه دزدان دریایی را به هر کسی که آن را پیدا کند اعطا می کند، در حالی که توسط دزدان دریایی رقیب و تفنگداران دریایی رسمی و در عین حال مبهم و فاسد تعقیب می شوند.

کارگردان خلبان مارک جابست، طراح تولید ریچارد بریگلند، طراح لباس دایانا سیلیرز و تیم خدمه این آشفتگی بصری را به سمفونی عمدی ناهماهنگی از CGI و جلوه های عملی تبدیل می کنند.

صحنه های مبارزه تن به تن به طرز چشمگیری طراحی شده اند و در پیش درآمد دیده می شود که پادشاه سابق دزدان دریایی گلد راجر (مایکل دورمن) جمعیت عظیمی را  که در انتظار اعدام او هستند به سمت جنون برای گنجی به نام One Piece می فرستد، مقیاس حماسی داستان را منتقل می کند.

در بهترین حالت، «One Piece» شیرینی‌ای به رنگ آب نبات با شادی کودکانه است تا با قوس ساده‌ی بلوغ آن مطابقت داشته باشد.

با این حال، تناسب ناخوشایندی برای لایو اکشن، صرف نظر از هزینه‌ها، وجود دارد. هرگز طبیعی به نظر نمی رسد که یک فیش من دندان اره ای با پیراهن باز هاوایی وارد رستوران شود.

حتی در میان بازیگران معمولی، سبک بازیگری سفت و در عین حال پرشور حاکم است. لوفی اغلب جذاب است، اما هنگامی که تشویق می‌کند و مشتش را در ژست علامت تجاری لوفی بالا می‌اندازد، برای چند ضربه بیش از حد نگه داشته می‌شود – تقریباً انگار در حال تقلید از یک تصویر ثابت است.

اجرای گودوی بخشی از یک عدم تطابق بزرگتر است: برخی از بازیگران با خوشحالی کارتون‌های لایو اکشن را تجسم می‌دهند، در حالی که برخی دیگر در یک رجیستر YA کار می‌کنند.

به عنوان مثال، ماکنیو و راد(نامی و زورو)، هر دو ویژگی عجیب و غریب بالقوه را به مدل موهای رنگارنگ خود برون سپاری می کنند و در مقابل اشتیاق بی حد گودوی(لوفی) نقش آفرینی نمی کنند.

اگرچه این نمایش به طور مشخص فاقد هیجان‌های رویایی گیلیام قدیمی است، اما جذابیت آن به طرز خشنودی بر خلاف بسیاری از موارد دیگر در تلویزیون است.

و درست همانطور که سبک های اجرای بازیگران گاهی اوقات با هم برخورد می کنند، تخیل کلی One Piece با بودجه این تکرار خاص رقابت می کند، بودجه ای که به نظر تجملاتی است اما شاید هنوز کاملاً کافی نباشد.

وقتی One Piece تلاش می‌کند تا عناصر متفاوت خود را در یک موضوع فراگیرتر جمع کند، سعی می‌کند به عدم تمایل نسل قدیمی‌تر به واگذاری قدرت خود به نسل جوان‌تر بپردازد.

سوال اینجاست که این نسخه از “One Piece” چه چیزی را ارائه می دهد که نسخه اصلی نمی تواند؟

همان‌قدر که «One Piece» سابقه اقتباس‌های انیمه‌های گذشته را به یاد می‌آورد، در مقابل برخی از بزرگترین داستان‌های موفق نتفلیکس است:

«Wednesday »، «The Witcher»، «The Sandman»، «The Umbrella Academy» و سریال های ژانر دیگری که بر مالکیت معنوی می پردازند.

در این نمایش ها کیفیتی بدون اصطکاک وجود دارد که دارای زیاده روی است، برای مخاطب چالش‌انگیز نیست و با دستیابی به تازگی واقعی مخالف است.

البته در One Piece تازگی هرگز هدف نبود بلکه حفظ آن است و لوفی به ما می گوید که همه اهداف معتبر هستند، تا زمانی که هرگز از آنها دست نکشیم.

تمام هشت قسمت “One Piece” اکنون در نتفلیکس پخش می شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا