فیلم

نقد و بررسی «قطار بوسان»

فرض داستان «قطار بوسان»که در سال 2016 منتشر شد بسیار ساده است: زامبی ها در قطار.

اما کاری که کارگردان سانگ هو یون با این فرض ساده انجام می دهد، بسیار چشمگیر است و به ژانر زامبی ای که تا حدودی خسته کننده شده است، تلنگری دیگر از زندگی می بخشد.

ایده‌های بسیار خوبی وجود دارد که واقعاً به هیجان می‌افزاید، مانند زامبی‌ها که هرگاه قطار وارد یک تونل می‌شود گیج می‌شوند و تعداد زیادی از موانع را از بین می‌برند (با جلوه‌های ویژه مشابه با آنچه در جنگ جهانی Z وجود دارد).

شخصیت اصلی سوک وو است، مردی که با مشکلاتی در مورد تجارت سرمایه گذاری و طلاق خود دست و پنجه نرم می کند. دختر 9 ساله او سوآن از پدرش می خواهد که روز بعد او را به بوسان بیاورد تا مادرش را ببیند.

در همان قطاری که سوک وو و سوآن به سمت بوسان می‌روند، یک خانم مسافر با زخم گازگرفتگی روی پاهایش به یک زامبی تبدیل می‌شود. همانطور که او شخص دیگری را گاز می گیرد، نفر بعدی نیز تبدیل به یک زامبی می شود و وحشت در قطار رخ می دهد .چ

در نهایت همه مسافران در طول مسیر متوجه می شوند که همان زامبی ها برای بقیه کشور نیز صادق است و فقط قطار آلوده به زامبی نیست. از این جاست که مبارزه برای زنده ماندن ادامه دارد.

این فیلم از ابتدا تا انتها یک ترن هوایی هیجان انگیز است. زامبی ها و صحنه های حمله آنها با ترکیبی از افکت های کاربردی و کامپیوتری بسیار خوب اجرا شده اند. این هیولاها در جستجوی گوشت انسان بسیار سریع و بی امان اند.

البته کدام فیلم کره ای دوز خوبی از ملودرام ندارد؟ پویایی پدر و دختر بین سوک وو و سوآن قابل توجه است. اما جدای از آنها، ما همچنین با گروهی از شخصیت های فرعی در قطار ملاقات می کنیم که سرنوشت آنها را تا پایان فیلم دنبال خواهیم کرد.

اینها شامل یک مرد تنومند با همسر باردارش، یک نوجوان با دوست دخترش و تیم بیسبالش، یک تاجر مغرور، دو خواهر مسن و یک مرد بی خانمان و دیگران است. ما به اندازه کافی در مورد اینکه آنها چه کسانی هستند آشنا می شویم تا به اتفاقاتی که برای آنها می افتد اهمیت دهیم.

گونگ وو نقش شخصیت اصلی سوک وو را خیلی خوب بازی کرد. او توانست به طور قانع‌کننده‌ای رشد این مرد بی‌تفاوت را به قهرمانی که همه می‌توانند برای عبور از این بحران ریشه‌یابی کنند، به تصویر بکشد.

او در صحنه‌های دراماتیک گریه‌انگیز به همان اندازه خوب بود که در صحنه‌های اکشن وحشیانه خوب بود.

کیم سوآن تنها 10 سال سن دارد و هسته دراماتیک این فیلم است زیرا دختر ناامیدانه به سراغ پدر خسته‌اش می‌رود. او به عنوان یک بازیگر کودک، با نمایش صمیمانه‌اش به طرز چشمگیری در میان این بازیگران کهنه‌کار جای گرفت. چه کسی فکرش را می کرد که آهنگ غمگین کوچکی که او می خواست برای پدرش بخواند اینقدر طنین انداز شود.

ما دونگ سوک در نقش سانگ هوا، شوهری فداکار و مبارز فداکار، کاریزماتیک است.  نقش همسر باردار او سئونگ-کیونگ را جونگ یو می، بازیگر سینمای مستقل کره ای بازی می کرد و قدرت را در شرایط حساس خود نشان می داد.

یکی دیگر از بازیگران قابل توجه کیم اوی سونگ است که در نقش یونگ سوک خودخواه کاملاً نفرت انگیز بود. بر خلاف سانگ‌هوا، یونگ سوک مردی بود که فقط خودش را تنها می‌دانست و اهمیتی نمی‌داد که بسیاری از شخصیت‌های دیگر را مستقیماً در معرض آسیب قرار دهد.

آن سو هی (در نقش جین هی) و چوی وو شیک (در نقش یانگ گوک) در آنجا حضور داشتند تا کمی عصبانیت عاشقانه نوجوانان را به فیلم تزریق کنند. آنها مجریان نسبتاً سبک وزنی بودند که احتمالاً فقط به این دلیل که باحال به نظر می رسیدند در این لیست حضور داشتند.

آن صحنه زمانی که یانگ گوک با هم تیمی های بیسبال خود که به زامبی تبدیل شده اند روبرو می شود، توسط نویسندگان بسیار خوب به تصویر کشیده شده بود.

قطار بوسان

مردم ممکن است یک فیلم زامبی رد کنند، اما این درام روابط و تعاملات انسانی است که بالاتر از قتل عام وحشتناک و هیجان انگیز است.

مانند همه فیلم‌های خوب در این ژانر، روایت مملو از استعاره‌هایی درباره مسائل امروزی (ارتباطات والدین و فرزندان، حرص و آز شرکت، تعامل انسانی و غیره) است، اما در عین حال، وقتی به ارزش واقعی تلقی شود، یک طرح بقا قانع‌کننده ارائه می‌کند.

مردگان متحرک به طرز مناسبی عجیب و غریب هستند و به طرز لذت بخشی قابل مصرف هستند، حرکات بدنی آنها ترکیبی است بین حالت 28 روز بعد از گوشتخواران سریع و تکان های تند و تیز ارواح J-horror، اگرچه به نظر می رسد قوانین برای سرعت آلوده شدن یک فرد وجود دارد.

بسته به نیاز طرح متفاوت است. لزوماً چیز جدیدی برای ژانر زامبی به ارمغان نمی‌آورد، اما با مجموعه‌ای از مجموعه‌های هیجان‌انگیز و تمایل به کشتن هر کسی در هر زمان، «قطار بوسان (به انگلیسی Train to Busan)» مطمئناً جرقه‌های زیادی می‌افزاید.

قرار دادن 80٪ از اکشن در یک قطار ، ثروت ایده های مبتکرانه را یک ذره محدود نکرد زیرا مسافران از ماشینی به ماشین دیگر از دست زامبی های دیوانه فرار می کنند. شتاب فوق‌العاده است و همچنان از حل خلاقانه مسائل شگفت زده می‌شوید.

فیلم ریاکاری طبقاتی و حکومتی، شکاف طبقاتی، رذالت فطرت انسان و ذهنیت گله ای مخوف را نشان می دهد اما هرگز در آنها عمیق نمی شود زیرا این امر شتاب بی امان فیلم را از بین می برد.

«قطار بوسان» یکی از بهترین فیلم‌های زامبی است که تاکنون ساخته شده است. داستان اصلی است و شخصیت‌پردازی عمیقی دارد که در فیلم‌های ترسناک معمول نیست و رفتار متفاوت انسان را در یک موقعیت استرس‌زا بسته به شخصیت او (یا عدم وجود) نشان می‌دهد.

کارگردانی شگفت انگیز و صحنه های اکشن فوق العاده است. فیلمنامه ملودراماتیک و در عین حال جذاب است. فیلمبرداری زیبا و جلوه های ویژه و گریم با نسخه عالی برجسته شده است. بازیگران بازی خوبی دارند اما دختر سوآن کیم چشمگیر است و نمایش را می دزدد.

«قطار بوسان» اساساً دنباله‌ای بر ایستگاه سئول (2016) است که یک انیمه تحسین برانگیز بلند زامبی بود، قطار به بوسان داستان مسافران قطاری از سئول به بوسان را با شروع شیوع بیماری روایت می‌کند.

پر از شخصیت‌های خارق‌العاده، نوشته‌های فوق‌العاده و صحنه‌های متعددی که برای باور کردن باید دید، «قطار بوسان» نشان می‌دهد که ژانر فرعی زامبی چقدر می‌تواند در دستان درست باشد.

فیلم باورنکردنی به نظر می رسد و از اولین قربانی تا پایانی باورنکردنی و به یاد ماندنی کاملاً جریان دارد.

تفسیر اجتماعی در مورد آنچه شما به عنوان یک فرد و به عنوان جامعه ای ساخته شده اید صحبت می کند که بهترین ها و بدترین ها در طول این بحران از همه بیرون می آید.

این فیلم پر از اکشن است، طنزی ندارد، با زامبی هایی که ظاهری باورنکردنی دارند و گروهی از شخصیت ها آنقدر سرزنده هستند که اگر اتفاقی برای آنها بیفتد ناراحت می شوید.

این فیلم کاری را انجام داد که حتی در بسیاری از فیلم‌های زامبی ساخته آمریکایی یا بریتانیایی دیده نشده، و حتی این یک داستان باورپذیر، ترسناک و اشک‌آور است که شما را تا انتها علاقه مند نگه می‌دارد.

این فیلم شخصیت هایی داشت که دوست داشتید و از آنها متنفر بودید. این فیلم شرایطی داشت که در آن شرایط قابل باور بود. این فیلم در واقع زامبی‌ها و موقعیت‌های ترسناکی داشت که برای ترساندن تماشاگران به پرش‌های ارزان قیمت تکیه نمی‌کردند.

قطار به بوسان یک فیلم زامبی جالب از کارگردان کره ای با رویکردی کاملا متفاوت است. برخلاف سریال «مردگان» جورج رومرو یا سریال «بازگشت مردگان زنده» که دو سریال اصلی این ژانر هستند، این سریال شامل کمدی نیست و علاوه بر این، تعلیق در تمام مدت بدون انحراف حفظ می‌شود.

داستان به همین سادگی است، یعنی یک حمله زامبی در کره رخ می دهد و به سرعت به شهرها و قطاری که از سئول به بوسان در حرکت است گسترش می یابد. محتوای احساسی و همچنین برخی از پیچ و خم ها در پایان دارد.

این فیلم همچنین حس واقع گرایانه ای دارد که چگونه مردم می توانند در برابر ظلم و ستم شدید نسبت به یکدیگر ظلم کنند.

در قطار به بوسان هیچ چیز جالبی نیست، شما اسلحه ندارید، خانواده شما و تقریباً همه کسانی که می شناسید مرده اند، هیچ راه فراری وجود ندارد و هیچ کس برای نجات شما نخواهد آمد.

«قطاری به بوسان» چیزی جز یک شاهکار نیست که آن را به همه نه فقط طرفداران این ژانر توصیه می کنیم.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا