فیلم

نقد و بررسی «ستاره ای متولد می شود»

این یک فیلم خوب است. خوانندگی بازیگری، شیمی، آهنگ نویسی – همه فوق العاده بودند. شیمی بین بردلی کوپر و گاگا باورپذیر و گاهی نفس گیر بود. دو سوم اول فیلم قوس بسیار خوبی دارد و ما را اسیر خود می کند.

خط داستانی “ستاره ای متولد می شود” با داستان ظهور یک ستاره جدید در صنعت خوانندگی و سقوط ستاره قدیمی که مردیست که او را دوست دارد و حرفه او را کشف و ارتقا داد عالی است.

فیلمنامه، موسیقی، فیلمبرداری و نسخه عالی که این عاشقانه را به یکی از برگزیدگان اسکار تبدیل کرده است.

این داستانی به قدمت زمان است و این در این واقعیت مشهود است که «ستاره ای متولد می شود» (به انگلیسی :  A Star Is Born) ساخته بردلی کوپر چهارمین بازسازی این فیلم کلاسیک است. با این حال، با کارگردانی و بازیگری کاملاً پرشور، همراه با موسیقی فوق‌العاده و تصویری کارآمد از داستان کلاسیک،لحظاتی کاملاً سرگرم‌کننده و به یاد ماندنی را ثبت می‌کند .

علاقه ای که بردلی کوپر با آن فیلم را کارگردانی می کند از صحنه آغازین مشخص است، و همانطور که می بینیم موسیقیدان فوق ستاره ما با یک خواننده جوان محلی پیوندی بعید و غیرمنتظره برقرار می کند، فیلم شروع به روایت آن داستان قدیمی در مورد یافتن شهرت در این فیلم می کند.

در واقع، با توجه به اینکه این داستانی است که شما آن را می دانید، کوپر به طرز هوشمندانه ای آن را پیش می برد.

جکسون مین (بردلی کوپر) یک خواننده راک وسترن سخت زندگی می‌کند و زیاد می‌نوشد. جکسون مردی است که شیاطین شخصی زیادی دارد، زیرا مشکلات خانواده‌اش با تنها برادرش بابی (سام الیوت بزرگ) بر قلبش سنگینی می‌کند.

وقتی آلی (لیدی گاگا) در طول مسیری که آن دو با یکدیگر آشنا می شوند، قلب او را تسخیر می کند، همه چیز تغییر می کند، زیرا اشتیاق به عشق تبدیل می شود.

با این حال، عشق بدون دردسر نیست زیرا آلی مشهور و شناخته شده می شود در حالی که موسیقی و زندگی شخصی جکسون هر دو مسیر نزولی را با اعتیاد به الکل در پیش می گیرند زیرا او نمی تواند از سایه های تاریک خود فرار کند.

نمایش از یک شغل کوچک پیشخدمت گرفته تا آواز خواندن در مقابل هزاران نفر، به اوج خود در یک سکانس موزیکال خیره کننده و تکان دهنده می رسد که مانند یک تجلی واقعی به نظر می رسد، در حالی که این زن جوان را در حالی که برای اولین بار طعم ستاره شدن را می چشد، غرق می بینید، چیزی که کاملاً از آن شگفت زده می شوید.

پر از احساسات، درام و حرکت با سرعتی که منعکس کننده تبدیل دراماتیک از خواننده معمولی به سوپراستار است، تماشای آن در هر لحظه هیجان انگیز است.

به عنوان کارگردان، کوپر با نیم ساعت اول فیلم کار باورنکردنی انجام داد و اشتیاق او به موضوع در تمام مدت همچنان قوی است، اما مشکل از آنجاست که او نکات اصلی این داستان قدیمی را به شیوه ای نسبتاً ساده به تصویر می کشد، بدون اینکه زمان کافی برای حل و فصل همه چیز باقی بماند، کمی بیش از حد به راحتی وارد هر مرحله جدید در حرفه این دو خواننده می شود.

از این نظر، فیلم سرعت خوبی دارد که آن را تا انتها به تماشای کاملاً سرگرم‌کننده تبدیل می‌کند، اما به استثنای قسمت ابتدایی و پایانی، عمق کافی برای افراد اینجا وجود ندارد.

در حالی که دو سوم دوم فیلم چندان عمیق نیست، اما این بدان معنا نیست که چیزی برای ستایش وجود ندارد، زیرا در کنار کارگردانی پرشور کوپر، شاهد دو بازی خارق العاده از خود کارگردان و لیدی گاگا هستیم.

با شروع با بردلی کوپر، تصویر او از یک ستاره پیر و در حال محو شدن کاملاً جذاب است. در حالی که او به عنوان محور اصلی داستان به نظر نمی رسد، کیفیت اجرای او به گونه ای است که در برخی مواقع حتی بیشتر از ظهور ستاره روی شخصیت او سرمایه گذاری می کنیم، زیرا او پختگی و دوست داشتنی بودن خود را نشان می دهد.

در کنار کوپر گاگا قرار دارد که در اینجا یک مکاشفه واقعی است. با توجه به اینکه او قبلاً در نقشی به این بزرگی حضور نداشته است، توانایی بازیگری او واقعا خیره کننده است، و او نقشی را ارائه می دهد که به اندازه هر بازیگر با تجربه ای در لیست A عمیق و چشمگیر است.

با توجه به تجربیات خود از زندگی در تجارت موسیقی و رسیدن به ستاره شدن در زندگی واقعی، شور و اشتیاق او نسبت به شخصیت خود در هر صحنه مشخص است، با شماره موزیکال “Shallow” بهترین نمونه را از بازی باورنکردنی او به نمایش می گذارد.

او شیمی فوق‌العاده‌ای با کوپر دارد و این دو رابطه شخصیت‌هایشان را قانع‌کننده و واقعاً جذاب می‌کنند، حتی در فراز و نشیب‌های اجتناب‌ناپذیر داستان، و همچنان که فیلم در طول داستان به سمت پایان حرکت می‌کند، علاقه به آنها شما را قوی نگه می‌دارد.

این فیلم لذت بخش است زیرا احساسات شما را تحت تأثیر قرار می دهد و عشق دو شخصیت اصلی در شما رشد می کند و درد همراه با شهرت و غم این درام موزیکال (ترانه ها نشاط آور هستند) را به یک ساعت فوق العاده تبدیل می کند.

همانطور که اشاره شد این تنها یا اولین فیلم «ستاره‌ای متولد می‌شود» نیست. یکی در سال 1937 با میتزی گینور و فردریک مارچ، وجود دارد. یکی از سال 1954 وجود دارد، که معروف‌ترین آنها و طولانی‌تر است، اما حاوی بهترین اجرای جودی گارلند و آهنگ‌های فوق‌العاده‌ای است. فیلم 1976 با باربارا استرایسند ، که در آن استرایسند زیبا می‌خواند.

تا آنجایی که نسخه های «ستاره ای متولد شده است/می شود» دیده شده، به نظر این نسخه از سال 2018 بسیار مطلوب است.

کاری که «ستاره‌ای متولد می شود» به خوبی انجام می‌دهد این است که داستانی آشنا را می‌گیرد و آن را تازه می‌سازد. این همیشه سرگرم کننده و پر زرق و برق است، اما داستان عشق به همان اندازه مهم است، و جذاب و از نظر احساسی تأثیرگذار است.

از نظر بصری، بسیار چشم نواز و مجلل ساخته شده است، به زیبایی با زرق و برق و استایل بسیار زیبا گرفته شده است. آهنگ‌ها دوست داشتنی است، به‌راحتی به یاد می‌آیند، طیف وسیعی از احساسات دارند، بسیار خوب خوانده شده و صحنه‌سازی شده‌اند.

بردلی کوپر یکی از بهترین اجراهای خود را به عنوان یک مرد پیشرو کاریزماتیک و جذاب و در عین حال متضاد اجرا می کند. او همانند گاگا که اولین تجربه بازیگری اش بود برای اولین بار کارگردانی می‌کند، و باورش سخت است که یک کارگردانی به این شیک و جسوری، تنها اولین کار او بود.

کوپر، به عنوان اولین کارگردانی ماهرانه بین جکسون و آلی صمیمیت ایجاد می کند، که بدون آن داستان مطمئناً موفق نبود.

لحظات درخشان و غافلگیرکننده‌ای از دیو چاپل در نقش نودلز، دوست قدیمی جکسون وجود داشت که تکرار می‌کند آلی چقدر جکسون را احیا کرده است. بزرگترین غافلگیری توسط اندرو دایس کلی در نقش لورنزو، پدر آلی انجام شد. هر دو Clay و Chappelle لحظات بزرگی از عشق و انسانیت را در تعاملات جنایی کوچک خود با دو شخصیت اصلی به ارمغان آوردند.

سم الیوت نیز در نقش بابی، برادر (بسیار) بزرگتر جکسون، غافلگیر کننده است. آن‌ها اختلاف سنی را توضیح می‌دهند، اما بقیه چیزها به خودی خود توضیح داده می شود، زیرا او و کوپر واقعاً برادر یکدیگر هستند، با تمام ناامیدی، دعوا و آشنایی که همراه است.

الیوت در مدت کوتاهی که روی صحنه داشت، اغلب جنبه نرم‌تر هنر خود را نشان می‌داد، و لحظات تأثیرگذار غم و اندوه را در رابطه دشوارش با برادرش پنهان می‌کرد.

آنچه قابل توجه است این است که آنها در کنسرت های زنده فیلمبرداری کردند. هیچ شکی وجود ندارد که گاگا می تواند بهتر از هرکسی آهنگی را بسازد.

هر دو نقش اصلی را می توان ستاره دانست. اجراها چه در بخش موسیقی و چه در بخش بازیگری فوق العاده است.

در اصل، این داستان خوبی از اعتماد به نفس به توانایی های خود است، مهم نیست که چگونه اطرافیان شما سعی می کنند شما را پایین بیاورند.

«ستاره‌ای متولد می‌شود»که در سال 2018 منتشر شد با نقدهای مثبتی همراه بود. ترانه فیلم با عنوان “کم عمق” نیز جوایز زیادی کسب کرد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا