فیلم

نقد و بررسی «جنگوی آزاد شده»

در این فیلم بخش‌هایی وجود دارد که به طور مساوی تکان‌دهنده، سرگرم‌کننده، دراماتیک، جسورانه، خنده‌دار و بدیع است، تا به امروز هیچ فیلم دیگری وجود ندارد که تقریباً مشابه باشد. این یک داستان عاشقانه وسترن و اکشن و واقعاً بی نظیر است.

موسیقی کاملاً فوق العاده است، موسیقی متن کامل این فیلم عالی را همراهی می کند. در واقع کل تولید مثال زدنی است، این فیلم ماهرانه ساخته شده است، جلوه های بصری درهم بسیار ماهرانه در کنار هم چیده شده است، با لباس ها، صحنه ها، صحنه پردازی و نورپردازی همه باورنکردنی به نظر می رسند.

داستان در غرب وحشی در تگزاس در سال 1858 اتفاق می افتد جایی که دکتر (قبلا دندانپزشک بود) کینگ شولتز (کریستوف والتز) یک شکارچی جایزه بگیر است. برای شناسایی شکار بعدی خود یعنی برادران اسپک، او سعی می کند جنگو (جیمی فاکس) را بخرد.

این دو با هم دوست می شوند و دکتر شولتز تصمیم می گیرد تا برومهیلدا (کری واشنگتن) همسر جنگو را از دست صاحب مزرعه بدنام و بی رحم کالوین کندی (لئوناردو دی کاپریو) آزاد کند.

نویسنده و کارگردان کوئنتین تارانتینو است. سبک او به همان اندازه منحصر به فرد و بدیع  است. هیچ اشتباهی در کار او وجود ندارد.

او ستاره هایی همچون جیمی فاکس، کریستوف والتز، لئوناردو دی کاپریو، کری واشنگتن، والتون گوگینز، جیمز رمار، دان جانسون، بروس درن و ساموئل ال. جکسون را برای فیلم آورده است.

برای یک فیلم تقریباً سه ساعته، مطمئناً حس طولانی بودن و کسالت وجود ندارد، زیرا فیلم آنقدر اکشن است که شما را در تمام مدت میخکوب نگه می دارد. فیلم به زیبایی تولید شده که با هر فیلم بزرگ دیگر تارانتینو همخوانی دارد.

شخصیت‌ها به خوبی توسعه‌یافته اند و داستانی منحصربه‌فرد وجود دارد که شبیه هیچ‌کدام از فیلم ها نیست. شاید اصالت در وسترن‌ها از دست رفته است، اما این فیلم اصالت دارد.هر کسی که واقعاً عاشق فیلم باشد، از این شاهکار تارانتینو سیر نمی شود.

نقش اصلی به جیمی فاکس داده شده و او فوق‌العاده است و به شخصیت قدرت و صلابتی می‌دهد که بسیار جذاب است و به خوبی با حساسیت مودبانه دکتر شولتز، با بازی درخشان کریستوفر والتز، تضاد دارد.

 و اما لئوناردو دی کاپریو به قدری شخصیت یک شرور را خوب ایفا می کند که مخاطب تحت تاثیر قرار می گیرد و از این استعداد کمیاب سینما متنفر می شود.

اکنون مشکل با افرادی است که نژادپرستی را در گوشه و کنار فیلم می بینند – وقتی فیلمی وقایع یا مضامینی را به تصویر می کشد که در هسته آن نژادپرستی وجود دارد، به این معنی نیست که تصویر یا سازنده فیلم نژادپرست است یا بیانیه ای نژادپرستانه می دهد. بلکه حقایق را نشان می دهد و به آن انتقاد می کند.

این فیلم یک وسترن کلاسیک پر از درام، تعلیق و تنش با طرحی فوق العاده غیرقابل پیش بینی اما با در نظر گرفتن حس واقع گرایی است.

«جنگوی آزاد شده» محصول 2012 بسیار مورد تحسین مردم و منتقدان قرار گرفت و نامزد جوایز بسیاری شد و در نهایت در بخش بهترین بازیگر مکمل مرد و بهترین فیلمنامه موفق به کسب جوایز شد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین بررسی کنید
نزدیک
دکمه بازگشت به بالا