سریال

نقد و بررسی«ونزدی»

در این سریال همه چیز رنگارنگ و پر جنب و جوش است در حالی که شخصیت ونزدی فقط بی رنگ و بی احساس است.

ونزدی از خیلی نابسامان بودن فاصله می گیرد. تقریباً می توانید احساس کنید که او چقدر تقریباً از همه چیز بدش می آید. او باهوش، شوخ، و صادقانه به نوعی ترسناک است. اجرای جنا اورتگا کاملاً فوق العاده بود. او ماهیت ونزدی را کاملاً درک می کند.

جنا اورتگا به‌عنوان بزرگ‌ترین دختر آدامز می‌درخشد، تقریباً انگار برای بازی در نقش فرزند وی به دنیا آمده است. تبدیل اورتگا به ونزدی بی دردسر به نظر می رسد، او همه خصلت ها، سردی ها و توهین های پست را با خود دارد، اما در چنین دست های متخصص، ونزدی نه کارتونی و نه تک بعدی به نظر می رسد، او با عمقی باورنکردنی به تصویر کشیده شده است.

این سریال نیز توسط تیم برتون کارگردانی شده است و عشق او به ترسناک در اینجا به طرز باورنکردنی قابل توجه است، و همچنین حس شوخ طبعی او مشهود است.

بازیگران مکمل نیز باورنکردنی هستند، به خصوص اما مایرز در نقش انید، شخصیت رنگارنگ او به طرز شگفت انگیزی با قهرمان بی رنگ ما مطابقت دارد.

اگر قبلاً از طرفداران ونزدی آدامز بودید و سریال را دوست داشتید، با وجود اینکه شخصیت برای شما جدید است، این سریال شما را عاشق او می کند.

داستان از جایی شروع می شود که ونزدی به دلیل اتقام از دانش آموزانی که برادرش را اذیت کردند از مدرسه اخراج میشود و به مدرسه ای منتقل می شود که عجیب غریب ها در آن آموزش می بینند و مکانیست که مادر ونزدی نیز در گذشته در آنجا بود.

ونزدی یک راز قتل را کشف می کند که همه افراد مظنون هستند. با این حال، کار پلیسی او به قدری ضعیف است که با به دست آوردن ناگهانی قدرت های روانی و رویایی معماها را حل می کند. زمانی که چشم انداز راه حلی دارید، حل یک راز بسیار آسان است.

این یک نمایش برای دانش آموزان کلاس است که فقط در زیبایی شناسی تاریک بسته بندی شده است.

این یک سریال دوران بلوغ است که برای نوجوانان امروزی ساخته شده است. این به طور خاص برای بزرگسالان نیست، دارای R-Rated نیست و مهمتر از همه، باید درک کنیم که نسل جدید نوجوانان متفاوت است.

تفاوت نسل ها را باید در نظر گرفت. بالاخره کسانی که طرفدار فیلم های دهه 90 هستند سریال دهه 60 را نیز متفاوت می بینند و طرفداران دهه 60 (مثل پدر و مادر ما) فیلم های دهه 90 را متفاوت می بینند.

بازیگران بزرگی مانند کریستینا ریچی، کاترین زتا جونز، لوئیس گوزمن، گوندولین کریستی و ستاره جدید جنا اورتگا داریم که واقعاً خوب است. ما تیم برتون را داریم که چهار قسمت را کارگردانی کرد. ما موسیقی دنی الفمن را در چهار قسمت داریم.

در حالی که خانواده آدامز در دهه 90 (هم فیلم ها و هم سریال های انیمیشنی) طنز تیره تری داشتند که باعث خنده شما می شد، اینجا کاملا متفاوت بود. طنز اینجا خیلی جریان اصلی، خیلی ملایم و خیلی کلیشه ای است.

این یک سریال تلویزیونی است که برای نوجوانان امروزی عالی است. نسل‌ها با هم فرق می‌کنند، این از بسیاری جهات واضح است و این یک نمونه است. البته این به این معنی نیست که آنها اشتباه می کنند.

برخی مخاطبان به عنوان یک طرفدار خانواده آدامز دهه 90 واقعا نمی‌توانند از اولین نمایش‌های دهه 60 تا حد زیادی لذت ببرند، یا حتی از اقتباس‌های سال 1998 که واقعاً وحشتناک بودند (هر چند نیکول فوگر عالی بود).

تیم برتون شاهکارهایی چون بیتل جویس، ادوارد دست قیچی، اد وود، اسلیپی هالو، ماهی بزرگ، عروس مردگان و حتی اگر توسط او کارگردانی نشده باشد، کابوس کلاسیک قبل از کریسمس را در دست دارد. اضافه کردن یک خانواده آدامز یکی از موارد ضروری در پروفایل او بود.

اینجا و آنجا چیزهای خوبی وجود دارد، و صحنه رقص واقعا عالی است، حرکات و خیره شدن ونزدی عالی است! صحنه ای که او به آلمانی با گردشگران صحبت می کند نیز عالی است، و این چیزی است که واقعاً شخصیت واقعی ونزدی را که در سنت خانواده آدامز شناخته می شود، به ارمغان می آورد.

صحنه ای که او ویولن سل می نوازد نیز شگفت انگیز است. مبارزه با شمشیر نیز عالی است، مهارت های مبارزه او به طور کلی عالی است.

شکی نیست که جنا اورتگا این نمایش را اجرا می کند، اما قرار است این نمایش در مورد ونزدی باشد، بنابراین این لزوما چیز بدی نیست.

این نمایش برای همه، به‌ویژه طرفداران دنیای اصلی خانواده آدامز، مناسب نخواهد بود، اما برای هرکسی که فقط منتظر یک نمایش سرگرم‌کننده است، همراه با رازآلود و احساس مالیخولیایی، از آن لذت خواهید برد.

تیم برتون در خلق شخصیت‌های عجیب و غریب/جذاب‌انگیزی که تماشای آن‌ها عالی است مهارت دارد. این نمایش روی افراد جوان متمرکز شده است، هر رنگ عجیب و غریب و زیبا با کیفیت 4K را داراست.

این سریال چند ایراد دارد، اما مهم‌ترین آن‌ها این واقعیت است که این سریال هیچ تفاوتی با سریال‌های مدرن نتفلیکس ندارد که نوجوانان را هدف قرار می‌دهد: تصویرهای ترسناک غیرواقعی از نوجوانی، داستان فرعی عاشقانه حوصله سر بر، دعوای دخترانه‌ای و غیره.

همه شخصیت‌های دیگر نیز بسیار دوست‌داشتنی هستند و هیچ‌کس کامل نیست. چیزی که بیش از همه دوست داشتنی است این است که همه افراد در نمایش ناقص هستند.

مانند برخی از فیلم‌ها، این کارتون فوق‌العاده تاریک نیست، اما با شخصیت‌ها و روابط خانواده آدامز، رویکردی واقع‌گرایانه‌تر می‌طلبد. عناصر هیولای برتون هنوز آنجا هستند و تماشای آنها فوق العاده است.

ونزدی2

اگر بیشتر از زاویه ونزدی به آن نگاه کنید و سعی کنید همدلی و دلیلی برای اهمیت دادن به افراد اطرافش پیدا کنید، خیلی بیشتر از آن بهره خواهید برد.

کیفیت تولید خوب است و با توجه به اینکه تیم برتون کارگردانی آن را بر عهده دارد، همچین چیزی انتظار می رود. اما چیزی در مورد سریال تلویزیونی وجود دارد که آن را با سریال های قبلی خانواده آدام متفاوت می کند.

این نمایش به ویژه در مورد بازیگران، حال و هوای دیزنی زیادی داشت. شاید برای نسل جدیدتری که با فیلم‌های کمیک X-men, Umbrella Company بزرگ شده‌اند، جذاب تر باشد.

در سریال، ونزدی و خانواده آدامز به عنوان “بداخلاق” دیده می شوند. سریال اصلی اصلا اینطور نبود. در سری اصلی، خانواده آدامز، خانواده عاشق عجیب بودن بودند و نمی‌توانستند بفهمند که چرا یک جامعه عادی (که برای خانواده عجیب است) نمی‌تواند آنها را بپذیرد.

آنها هنوز همدیگر را دوست داشتند و با هم مهربان بودند. جفت شدن جان آستین و کارولین جونز در نقش گومز و مورتیکا به همراه کن وترواکس در نقش پاگزلی و لیزا لورینگ در نقش ونزدی خانواده‌ای را نشان داد که عاشق یکدیگر بودند و به یکدیگر اهمیت می‌دادند.

که همه دوست داشتند کارهای عجیب و غریب انجام دهند. اما آنها تقریباً هرگز قصد بدی برای صدمه زدن به دیگران نداشتند.

در مقابل، آنها درمورد اینکه چرا رفتار یک بازدیدکننده در خانه برایشان عجیب است، متحیر می‌شوند. از نظر خانواده آدامز، آنها دنیای خود را کاملاً عادی می دیدند، اما به ندرت با تهدیدهای خشونت آمیز رفتار یا واکنش نشان می دادند، مگر اینکه یک بازدیدکننده واقعاً برای آنها تهدیدی باشد.

با این حال، سریال ونزدی نتفلیکس سعی دارد با استفاده از موسیقی عالی و جلوه های ویژه، فرضیه ناقص شرور بودن ونزدی آدامز را جبران کند. نتیجه، انیمیشن و موسیقی CGI درخشان است. اما این نمی تواند شخصیت پردازی ناقص ونزدی را به عنوان بداخلاق حفظ کند، در حالی که ونزدی آدامز واقعی نبود. به این دلایل، طرفداران نمایش کلاسیک دهه 1960 ممکن است بخواهند سری اصلی را حفظ کنند.

با این حال ونزدی تیم برتون یک جادوی تاریک محض است و تماشای آن فوق العاده است. در حالی که نمایش ممکن است برای همه جذاب نباشد، فیلمنامه شوخ و رازهای قانع کننده آن باید «ونزدی» نتفلیکس را به طور بالقوه تبدیل به یک کلاسیک کالت کند.

ونزدی سرگرم کننده است و ظاهر بسیار جالبی دارد.

نمایش لذت بخش و منحصر به فرد است و قطعا ارزش تماشا کردن را دارد. فیلمبرداری نیز زیبا است، همه چیز در حوالی ونزدی ارائه می شود، بنابراین او در هر صحنه، حتی در مدرسه ای پر از “اخراجی ها” برجسته است.

این سریال نتفلیکس ونزدی آدامز را به یک قلمرو فانتزی کاملاً جدید خودش منتقل می کند. این ترسناک، جذاب است و دارای پیشروی بیش از حد با کریستینا ریچی است.

اورتگا سخت ترین اعمال را برای دنبال کردن دارد. کریستینا ریچی نقش را در خانواده آدامز تعریف کرد و سپس در سال 1993 به عنوان یک دختر بی‌نظیر در فیلم ارزش‌های خانواده آدامز به طور قطعی پیش رفت.

اول، ونزدی در حال حاضر یک نوجوان است، به این معنی که هیچ یک از پاسخ‌های مرده و تیره‌آمیز مانند یک نوجوان پیش از بلوغ وجود ندارد. دوم، او باید آن را با کمی انسانیت خمیر کند تا بتواند در طول یک سریال هشت ساعته رشد کند که بخشی از داستان ترسناک و بخشی راز قتل است، اما عمدتاً یک داستان دوران بلوغ با داستان‌های کلاسیک درام دبیرستانی است.

ریچی بدون تاثیر تا حد کمال بازی می کرد، اما او در گروه بازیگران بود و فقط باید توجه ما را برای چند صحنه در یک زمان جلب می کرد. اورتگا باید ما را در تمام طول راه کنار خود نگه دارد و او این کار را می کند.

موفقیت خانواده آدامز بر اساس یک منطق روشن بود. ما ممکن است برای سلیقه شما عجیب و غریب، متفاوت، ترسناک تر باشیم، حتی ممکن است مانند یک خانواده از هم پاشیده به نظر برسیم، که نمی توان در جامعه جا افتاد، اما حقیقت این است که تهدید واقعی افراد به ظاهر عادی هستند که ما را احاطه کرده اند.

این سریال در هشت قسمت در سال 2022 از نتفلیکس پخش شد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا