فیلم

نقد وبررسی «سرگذشت نارنیا: شیر، کمد و جادوگر»

سی اس لوئیس نویسنده بریتانیایی با جذابیت برای بزرگسالان و کودکان هفت کتاب در مجموعه Chronicles of Narnia نوشت. داستان‌ها سرشار از اسطوره‌شناسی و نمادگرایی مذهبی هستند و از کهن الگوهایی از سنت‌های نورس، یونانی-رومی، ایرانی، جوانمردی قرون وسطایی و سنت‌های یهودی-مسیحی استفاده می‌کنند.

اکنون این فیلم فوق العاده از اولین وقایع، “شیر، جادوگر و کمد لباس” می آید. فیلمبرداری زیبا و بازی های فوق العاده بچه ها این فیلم را برای تماشای خانوادگی برجسته کرده است و شخصیت های حیوانات رنگارنگ، به ویژه شیر، فیلمسازی فنی درخشان را نیز نشان می دهند.

کتاب های لوئیس آشکارا تمثیلی نیستند بلکه نمادها و پیام ها ظریف هستند. چهار کودک داستان (پیتر، سوزان، ادموند و لوسی) از کودکان واقعی از لندن در طول جنگ جهانی دوم که مدتی را در خانه لوئیس گذرانده بودند، الهام گرفته شده اند.

لوئیس می‌خواست جوانانی که بعداً در زندگی‌شان معانی معنوی را از داستان‌ها می‌گیرند، از کتاب‌هایش لذت ببرند. در این زمینه، فیلم به شدت به کتاب اصلی وفادار است و باعث افتخار نویسنده می شود.

این فیلمی فوق العاده لذت بخش از حماسه جادویی دوران کودکی سی اس لوئیس است. داستان به طرز ماهرانه‌ای در مضامین دوران کودکی با خط داستانی مسیحی امروزی می‌پیوندد تا یک فیلم سینمایی مسحورکننده خلق کند.

داستان در طول حملات هوایی آلمان بر فراز لندن در جنگ جهانی دوم آغاز می شود. چهار فرزند خانواده پونسی به نام های پیتر (ویلیام مسلی )، سوزان (آنا پاپپلول )، ادموند (اسکندر کینس) و لوسی (جورجی هنلی) برای زندگی در خانه روستایی یک معلم عجیب و غریب به نام کیکه (جیم برادونت) فرستاده می شوند.

وقتی بچه ها در حال بازیگوشی هستند و به همه جا سرک می کشند، لوسی با کمد لباس عجیبی روبرو می شود و با وارد شدن به آن برای اولین بار در دنیای برفی نارنیا پا می گذارد. در آنجا، او یک جانور دلسوز اما ترسو به نام  آقای تامنوس، فائونی (جیمز مک آووی) را می یابد.

هنگامی که لوسی به خانه برمی‌گردد، همه چیز را برای بقیه تعریف می کند و دیگران ابتدا حرف او را باور نمی‌کنند، اما خیلی زود متقاعد می‌شوند.

سپس، همه آنها در سراسر جهان خارق العاده با جانوران و سنتورها و جایی که حیوانات صحبت می کنند، یک سگ آبی (صدا از ری وینستون)، روباه (صدا از روپرت اورت) و علاوه بر آن پدر کریسمس (جیمز کازمو) می روند.

این سرزمین جادویی با زمستان دائمی (به دلیل طلسم) توسط جادوگر سفید زننده (تیلدا سوینتون) اداره می شود و او مانع ورود کریسمس است. اما طبق یک پیش‌گویی باستانی، بچه‌ها برگزیده‌ها هستند و با اصلان (لیام نیسون)، شیر قدرتمند و پادشاه واقعی نارنیا، متحد می‌شوند و برای شکست دادن جادوگر شیطانی در یک نبرد پایانی حماسی می‌جنگند.

این فیلم یک فیلمبرداری رنگارنگ و خاطره انگیز از دونالد مک آلپاین را به نمایش می گذارد. موسیقی کاملاً متناسب با اکشن ماجراجویی هری گرگسون-ویلیامز است. این فیلم به طرز شگفت انگیزی توسط اندرو آدامسون در سال 2005 کارگردانی شده است، جالب است بدانید که او کارگردان، تهیه کننده و نویسنده سه گانه ¨شرک¨ است.

همیشه این احساس وجود دارد که کتاب‌های نارنیا بیشتر به کودکان اختصاص داده شده است و در بیشتر مدت فیلم شکی وجود ندارد چرا که چهار شخصیت اصلی آن کودکان هستند و بسیاری از حیوانات سخنگو وجود دارند که با آنها ملاقات می‌کنند.

این ها راهی برای جذابیت برای کودکان اند، و حتی قلعه جادوگر سفید نیز کیفیت کتاب داستانی دارد. فقط در ظاهر با وجود اصلان است که داستان شکل بزرگسالانه تری به خود می گیرد و مضمون مسیحایی آن برای مخاطب مسن تر از بین نمی رود.

نارنیا از لحاظ بصری فیلمی خیره کننده است حتی در لحظات آرامشی که بچه ها یکی یکی از کمد لباس وارد دنیای آن می شوند. نارنیا تنها در صورتی وجود دارد که به اندازه کافی به آن اعتقاد داشته باشید، و زمان در دنیای واقعی، البته که متوقف می‌شود.

اجراها به خصوص برای یک فیلم فانتزی کاملاً قابل توجه است. همه بازیگرانی که صداپیشگی را انجام می دهند، شخصیت هایشان را به زندگی مهیبی می آورند و لیام نیسون در نقش اصلان عاقل و دانا است.

بازیگران کودک قطعا در نقش های خود راحت هستند و حتی می توان گفت کوچکترها بهتر از بزرگترها عمل می کنند.

این چهار کودک با تمسخر و دعوای مداومشان به اندازه کافی عادی به نظر می رسند، اما وقتی رویدادها واقعاً اهمیت دارند، گرد هم می آیند و بالاترین استانداردهای فداکاری، شجاعت، وفاداری و قهرمانی را نشان می دهند. هم مخاطبان کودک و هم بزرگسالان در این چهار کودک الهام و الگو خواهند یافت.

این فیلم همچنین در مورد بخشش است و اینکه چگونه حتی در تاریک ترین زمان ها خانواده ها همیشه در کنار یکدیگر خواهند ایستاد . این جنبه از فیلم توسط هر چهار کودک در نقش های اصلی به خوبی بازی می شود.

اسطوره لوئیس اساساً مجموعه‌ای از اساطیر مختلف دیگر، به ویژه یونانی بود، بنابراین در فیلم موجوداتی مانند جانوران، سنتورها، گریفین‌ها، مینوتورها، کوتوله‌ها و جانوران ناطق مختلف وجود دارد و تصاویر تولید شده توسط رایانه قادر به ارائه همه این‌ها هستند.

این فیلم با واکنش مثبت منتقدان و مردم مواجه شد و از بهترین و پرفروش ترین فیلم های سال 2005 بود. و برای جوایز بسیاری کاندید بود اما در نهایت برنده جایزه بهترین چهره پردازی و آرایش مو شد.

این  یک مجموعه سه گانه است که دو دنباله آن به نام های «سرگذشت نارنیا: شاهزاده کاسپین» و سرگذشت «نارنیا: سفر کشتی سپیده پیما» در سال های 2008 و 2010 منتشر شد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا